ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19494 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Support Lesbiens: Největší požitky

0 Redakce 6.10.2008

Support Lesbiens představí 22. října v pražské Malé sportovní hale živě svou novou desku Lick It (překl.: lízej). Zpěvák Kryštof Michal prozradil, jak lízání charakterizuje rozpoložení skupiny.

V době vašeho návratu vydáním desky Regeneration? se hodně mluvilo o vývoji, který jste od grungeových začátku prodělali, jak byste shrnul vývoj od tohoto období do současnosti?

Asi to není tak zásadní předěl, jako tehdy. Ještě před rozpadem jsme vymysleli desku, která zněla jinak, byla odmítnuta, a my ji v podstatě vydali až jako Regeneration? po obnovení kapely v roce 2000. Současný posun logicky vyplývá z osmi roků, které uplynuly, byť zřejmě není tak slyšitelný.

Když je vás teď v kapele pět, je snazší posbírat materiál na desku?

Ne tak docela, spíš máme zaběhnutý a fungující systém, jak tvoříme. To je asi důvod, proč jsme se tak rozletěli v devadesátém šestém. Byli jsme kapela celkem dobrých muzikantů a nebylo třeba osmkrát měsíčně dokola zkoušet. Tehdy jsme spolu vlastně trávili až moc času. Když totiž složíte písničku, než ji zahrajete na koncertě nebo nahrajete na desku, slyšíte ji přibližně stotisíckrát. To kapelu zabíjí. Musí nás to bavit.

Dokážete popsat rozdíl v rukopisu jednotlivých členů kapely?

Rozhodně, ale nechci dělat výčet. Myslím, že je to docela dobře slyšet. Především jsem rád, že se nám ty rozdílné písničky podařilo nahrát tak, aby zněly jako od jedné kapely. Snažíme se skládat písně pro koncerty. Uměli jsme udělat i vrstevnaté kompozice se spoustou efektů, ale nakonec jsme se rozhodli spíš pro jednoduché rockové pecky, které fungují i na dvě kytary.

Nová deska se jmenuje Lick It, má název nějaký speciální význam?

Název desky je stejně složitá věc, jako třeba pořadí pecek. Dřív jsem o tom ani nepřemýšlel. Například album Blood, Sugar, Sex, Magic od Red Hot Chili Peppers je pro mě jedno z historicky nejlepších alb vůbec. Nejen proto, že je to úžasná hudba, ale protože všechny písničky dokonale fungují v tom daném pořadí, navazují na sebe, dělají si vzájemně prostor a tvoří si atmosféru. To je vážně velká alchymie. Vedli jsme sáhodlouhé debaty, hledali nějaké pojítko pro našich jedenáct písní a došli k závěru, že nic hlubokomyslného je nespojuje. Jsou to spíš střípky nějakých okamžitých emocí.
Na začátku jsme dali názvem naší kapely veliké poselství světu. Teď je nám přes třicet, trochu jsme zestárli a naše aktuální poselství je kromě toho, že podporujeme lesby, že lížem! Má to mnoho smyslů, nabízí se samozřejmě ten sexuální, ale přísahám, že to není ten stěžejní. Došli jsme k tomu přes lízátka a zmrzliny a tím pádem přes jazyk. To je orgán, který nikdo moc neřeší, ale bez něj by dva největší požitky, tedy sex a jídlo, nebyly zdaleka tak bohaté! Takže řekněme si na rovinu, jazyk je nesmírně důležitý pro naše požitkářství a nazdar! Navíc je to dost provokativní název, co si budeme povídat.

Každou svou desku považujete za specifickou a laděnou jiným směrem. Je nějaká hudební oblast, kterou byste ještě rádi prozkoumali?

Takhle to úplně není. Cítíme určité rezervy, obecně v aranžích i v živém projevu. Jak muzikantsky, tak kreativně a naštěstí i lidsky. To je náš jediný hnací motor kupředu. A samozřejmě i když jsme s něčím spokojeni, když po koncertě víme, že je v sále někdo nadšený z naší muziky, tak nás to nakopne. Myslím, že je veliká hodnota, někoho potěšit.

Jste dnes v pozici, kdy byste mohli i malým přičiněním pomoci nějaké méně známé kapele. Sledujete místní scénu? Vybíráte si například sami své předkapely?

Nemůžu tvrdit, že scénu vyloženě sleduji, ale nejsem netečný. Víc jsme to řešili, když jsme ještě neměli management a zařizovali jsme všechno sami. Vybírali jsme kapely, které třeba vydávali desku, aby to pro ně mělo význam. A taky bereme lidi, s nimiž si rozumíme, které máme rádi.

Byli byste ochotni vybírat i z různých soutěží pro začínající kapely a zpěváky?

Upřímně, proč ne. Neměl bych problém, pokud by mě někdo nadchl, ale to se v Čechách nestalo. Dostal mě anglický Paul Potts, který si to dal tak, že všem skeptikům spadla brada, ale obecně si myslím, že reality show není zdravá zábava. Doslova bych to takhle nazval. Máme v sobě nějaká základní pravidla slušnosti a tohle je ničí. Stejně jako to čtyřicet let dělal komunistický režim.

Máte blízko k filmu, režíroval jste několik videoklipů, věnujete se ještě tomuto vašemu koníčku?

Sporadicky, ale velmi rád. Někdy ještě jdu dělat asistenta režie u nějaké reklamy, ale častěji režíruji sám. Například aktuální videoklip pro Support Lesbiens.

Jak vznikal?

Jako vždycky konstatováním, že na něj máme málo peněz. Přemýšleli jsme o někom zvenčí, ale nakonec jsem dostal jednoduchý nápad. Chtěl jsem, aby byl vizuálně silný a myslím, že to dopadlo výborně.

A když už oslovíte někoho zvenku, jaká je pak vaše role?

Jsem normálním členem kapely. Díky jistým zkušenostem jsem to právě já, kdo říká klukům: vybrali jsme si režiséra, tak mu do toho nekecejme a nechme ho režírovat!

Jak jako filmař hodnotíte kontroverzní snímek Máj, k němuž jste s kapelou psali hudbu?

Nemůžu jej hodnotit jako někdo, kdo se na něm podílel. Jsem naučený nevyjadřovat své umělecké názory na věci, u nichž figuruji jako asistent režie. Je to důležitá práce, ale není její náplní umělecky se realizovat. V tomhle případě to bylo podobné, také jsme byli součástí týmu.

Co pro vás tedy bylo hlavním argumentem pro přijetí spolupráce?

Šlo o seriózní nabídku, žádná béčková práce. František rovnou vyložil karty na stůl, naše hudba byla přesně tím, co si představoval. Pochopili jsme, že jde o seriózní nabídku a jako takovou jsme ji zvážili a nakonec přijali.
Byla to pro nás zajímavá a užitečná zkušenost, byla to výzva, a navíc i trefa do černého. Vždyť je to docela dobrý vtip. Kdybyste se předem ptali, kdo může dělat hudbu k Máji, přicházeli by v úvahu všichni, jen ne Support Lesbiens. Už proto, že zpíváme výhradně anglicky.

LUCIA DAŇKOVÁ a JAKUB ANDĚL (foto: Universal Music)


SUPPORT LESBIENS LICK IT TOUR 08
HOST: CLOU

17.10. TEPLICE – Zimní stadion

18.10. NEJDEK – KD

22.10. PRAHA – INCHEBA ARÉNA (Malá sportovní hala, Výstaviště)

24.10. ČESKÉ BUDĚJOVICE – Bazilika

31.10. JIHLAVA – Sportovní hala

04.11. BRNO – Hala Vodova

07.11. ZLÍN – SH Novesta

11.11. OSTRAVA – Bonver arena (Tatran)

22.11. KRNOV – Kofola

27.11. Plzeň – DK Inwest

28.11. PŘÍBRAM – Junior klub

29.11. DĚČÍN – Škuner