ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14592 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sunshine: Nové album bude produkovat český producent

0 Redakce 17.8.2010

Táborská  kapela Sunshine momentálně obráží letní festivaly, chystá se na koncertně nabitý podzim a připravuje nové album, které vyjde na jaře příštího rojku. Více prozradil zpěvák a kytarista Kay Buriánek. 

Na pódiu při vašich festivalových koncertech pobíhají lidé  s kamerou, kteří vás intenzivně  točí. Připravujete něco?

Myslím si, že je brzy o tom mluvit. Ale ano, něco chystáme, a tohle je toho součást. Na druhou stranu jsou ti filmaři lidé, kteří jsou s námi asociovaní už delší dobu. Tomáš Třeštík je náš fotograf, který s námi jezdil celé jaro a dělal nějakou fotografickou sérii. No, a teď točí základy pro dokument, který by měl – doufám – vzniknout v horizontu roku. Je to ale tak moc náročná věc, že je těžké o ní mluvit. Nevíme, jestli to vůbec dopadne.

Už  nějaký čas hrajete v aktuální  sestavě s baskytaristou Tuzexem. Lze z tvého pohledu hodnotit, do jaké míry je lidský souběh hudebně i osobně šťastný?

Za celou kapelu si myslím, že je, i když to může být hrozně subjektivní. Je také otázka, co tomu říkají lidé. Je pravda, že v sestavě jsou teď určité generační rozdíly. Přesto jsme si sedli, protože existují hudební průsečíky, v nichž se scházíme. Za bývalého basáka Amáka jsme nehledali náhradu v tom smyslu, aby to byl fenomenálně zdatný hudebník. Sháněli jsme někoho, kdo do Sunshine zapadne a neřešili jsme, jestli je o jednu nebo dvě generace mladší. Také si myslím, že ani vizuálně to není pěst na oko.  

Překvapuje mě,  že řešíš generační  otázku…

Já ji právě neřeším, spíš si myslím, že to řeší lidi vně kapely. My v tom máme jasno. Jsme parta, která buď funguje dohromady, anebo ne. Když někdo nefunguje, musí z kola ven. Na druhou stranu si všichni uvědomujeme ten „občankový věk“, kdy víme, kolik je komu z nás let a kam zhruba patří.  

Do jaké  míry v kapele snášíte vedlejší aktivity svých členů? Mám teď na mysli třeba Tuzex Bros vašeho baskytaristy Tuzexe.

Nemáme kapelní dogma, že nikdo nemůže dělat nic mimo Sunshine. Přitom nikdo z nás není  zastáncem toho, že každý člen kapely by měl mít třeba pět vedlejších projektů. Pavla jsme brali v době, kdy měl částečně fungující skupinu Scissorhands. Rozhodli jsme se to respektovat, ale  došlo k tomu, že se mu ta kapela rozpadla pod rukama a tím pádem bylo jasné, že bude mít tvůrčí přetlak někam jinam. Stejně tak já mám několik jiných aktivit, které nejsou vyloženě aktivně hudebního charakteru. Byl bych lehce napadnutelný, kdybych někomu v kapele řekl, že mi vadí jeho vedlejší projekty.  

Bavíte se už  o tom, jak by mohla vypadat následující  deska?

Nejenom že se o tom bavíme, my to už začínáme naplňovat. Ta myšlenka jde trochu v závěsu za určitými technickými okolnostmi. Víme, že nová deska Sunshine musí vyjít na jaře 2011. To znamená, že dojedeme koncertní léto, čeká nás poměrně rušný koncertní podzim, ale současně se chystáme na soustředění, na kterém budeme skládat nové věci. V současné době máme na novou desku asi pět nebo šest skeletů.  

Proč  to album musí vyjít stoprocentně na jaře 2011?

Prošli jsme si cestu od velkého labelu Universal Music po nezávislou firmu X Production. Teď máme něco domluveného se Sony Music a v té dohodě je jasně dané, kdy deska musí vyjít.

Víš už, jestli se na novém albu váš sound nějak posune?

To v tenhle moment opravdu nedokážu determinovat. Myslím si ale, že bude mnohem víc kytarovější a syrovější. To je interní tendence. Ve finále to ale může dopadnout jinak. Za celou dobu existence Sunshine jsme poprvé oslovili ke spolupráci domestikovaného producenta. Jsme s ním v jednání, takže jméno zatím neprozradím.

Jaroslav Špulák