ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4857 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ringo Starr: Na piano zahraju cokoliv, pokud je to v E

0 Redakce 21.6.2011

Do Kongresového sálu v Praze přijede 29. června koncertovat Ringo Starr. Bude to první vystoupení bývalého bubeníka skupiny Beatles v Praze. Přibude v rámci probíhajícího evropského turné k loňskému albu Y Not a doprovázet jej bude All-Starr Band, kapela velkých instrumentálních es. Následující rozhovor poskytl v tištěné podobě novinářům před začátkem svého evropského turné.

Bude se váš setlist během turné na koncertech nějak zásadně  měnit?

Ne, máme jeden setlist a toho se držíme.  

Hrajete občas navíc  i nějaké hudební drahokamy?

Občas. Ale není to nic obskurního, jde spíš o písně, které nehrajeme příliš  často. Vždy zahrajeme Yellow Submarine, ale jeden rok jsme dávali třeba Octopus’s Garden. Záleží, jak se cítím. Některé písně prostě nefungují. Back Off Boogaloo je jedna z těch, které bychom mohli zkoušet týden, ale nikdy na ni na koncertě nedojde.  

Jak se pracuje s bubeníkem Greggem Bissonettem, který je v sestavě All-Starr Bandu?

Potřebuji druhého bubeníka, když jsem vepředu na písničky Little Help nebo Photograph. Když hraji na bicí, bubnujeme oba. Miluji dvoje bicí, je to velká zábava. Znám Grega už dlouho a jednou jsem se dozvěděl, že dělá semináře o tom, jak hraju na bicí. Poslouchá a jde nám to společně velmi dobře. S některými bubeníky se dá hrát těžko, protože jsou velmi zaměstnaní. Nikdy jsem to přitom necítil jako soupeření.  

Jaká  by byla sestava All-Starr Bandu vašich snů?

Ale to asi nejde uskutečnit, že ne? Ray Charles nepřijde… Myslím si, že určit sestavu snů by bylo přezíravé vůči skvělým lidem, se kterými hraji. Nesedím a nepřemýšlím o tom, co všechno by se dalo uskutečnit. Naslouchám těm, kteří v All-Starr Bandu chtějí hrát. A oslovuju muzikanty, o kterých si myslím, že by s námi třeba chtěli být. Máme seznam kytaristů a baskytaristů, protože Paul McCartney, se kterým bych si někdy chtěl zase zahrát, je stále zaneprázdněný. Pokaždé čekám, jak to bude fungovat. A pokaždé začneme zkoušet a jde to. Hrát je zábava. Miluji být bubeníkem v kapele. A taky si občas stoupnu dopředu a všechny zvedneme ze sedaček.  

Hrajete i na jiné  nástroje?

Na turné ne. V životě ale ano – na piano zahraju cokoli, pokud je to v E. Stejné je to s kytarou, pokud je to v C. Takhle jsem napsal spoustu písní. Potom to předám nějakému géniovi, který to transponuje do E nebo něčeho jiného.  

Když  začínáte pracovat na novém albu, máte plán předem?

Vzbudím se a řeknu si, jaký  je skvělý den. Zavolám zvukaře, nastartuju počítač, ale nemám ani ponětí, jak se to vyvine.  

Pracujete výhradně  se svým zvukovým inženýrem Brucem Sugarem?

Byl na několika předchozích albech. Y Not byla ale první nahrávka, kterou jsem produkoval já sám. Předtím jsem vždy měl producenta, ale tentokrát jsem se rozhodl, že to zvládnu. Pracuji s úžasnými muzikanty a není třeba jim skoro nic říkat. Vědí, co je třeba. Bylo to zajímavé. Dostal jsem z nich, co jsem chtěl, a myslím, že to šlo dobře. Můžu si kdykoliv sednout, poslechnout si to a být na to album pyšný.  

Byl jste členem Beatles, nejslavnější skupiny hudební  historie. Je to prokletí, anebo radost?

Bývaly časy, kdy jsem to dost řešil. Teď už je mi to ale jedno, vyrovnal jsem se s tím. Jasně, naštve mě, když vydám novou desku a novinář, který se mnou k ní dělá rozhovor, se mě už při druhé otázce zeptá, jak se má Paul McCartney. Nejsem ten typ hvězdy, která by řekla svým agentům, aby upozornili novináře na to, ať se na tyhle věci neptají. Jsem v rozhovorech otevřený. Když se mi chce, odpovím na všechno.

Chtěl byste stát s Paulem McCartneyem na jednom pódiu?

Byli by to poslední dva členové Beatles spolu, to by bylo určitě zajímavé. Nemáme to ale v plánu. Vždycky, když jsem mu řekl, že v All-Starr Bandu chybí baskytarista, odpověděl mi, že má spoustu práce.  

Nemáte se rádi?

Jsme přáteli, když  přáteli být chceme. Jsme koneckonců poslední dva žijící  členové Beatles, i když Paul si někdy myslí, že už žije jenom on. Na poslední mé desce hostuje ve dvou skladbách a já zase hostuju v některých jeho písničkách. Takový je náš vztah.

Připadá  v úvahu comeback skupiny Beatles v okleštěné verzi?

Ne. Prosím další otázku.

Proč  jste v Evropě naposledy koncertoval před patnácti lety?

Protože jsem líný. Trochu jsem v posledních letech sice koncertoval, ale ne v Evropě. Nikdy mi to nevyšlo. Tohle turné mi to ale vynahradí, protože je gigantické.

Připravil JAROSLAV ŠPULÁK