ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13328 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Richard Müller: Už půl roku dělám na nové desce

0 Redakce 11.10.2009

V pražské O2 Areně vystoupí v pondělí 12. října na posledním koncertu svého českého Best Of Tour Richard Müller. Již několik týdnů je zcela vyprodaný, což slovenského zpěváka těší a vlévá mu to sílu do další práce. Je před ním obdobné turné doma na Slovensku a také příprava nového alba.

Na probíhajícím Best Of Tour v České republice hrajete své greatest hits. Shoduje se váš pohled na takové skladby s pohledem vašeho publika?
Částečně ano, ale musím upřímně přiznat, že mé opravdu milované písně jsou většinou z jiného balíčku. Mám ambici ty své miláčky jednou vydat na samostatné výběrovce.

Kterou písničku svého repertoáru považujete za diváky nedoceněnou?
Je těžké mluvit o nedoceněných písničkách, ať už z mé strany, či ze strany diváků. Koncertní výběr bývá sestavený tak, že se těšíme stejně, my muzikanti i diváci.

Dostaly na probíhajících koncertech některé vaše písničky nebývalou koncertní podobu, co se týče aranží nebo nástrojového obsazení?
Vždycky to tak dělám, protože z některých notoricky známých hitů by se nám možná chvílemi zatočila hlava. I na tomto turné jsou tedy mnohé populární skladby interpretovány v úplně novém hávu.

Po skončení českého turné vás čekají koncerty na Slovensku. V čem se budou lišit?
Myslím si, že dramaturgie bude identická. Pochybuju, že bychom cokoliv měnili.

Napsal jste titulní písničku k filmu Hodinu nevíš. Jak k tomu došlo?
Byl jsem oslovený lidmi z české produkce, abych pro film napsal písničku. Řekl jsem jim, že jsme v poslední době hodně pracovali a jsem tak unavený, že se na nic nezmůžu. Dal jsem jim k dispozici všechna svá cédéčka, ze kterých mohli cokoliv použít. Nějaké písničky vybrali, ale přesto se mě znovu zeptali, jestli by přece jenom nebylo možné, abych pro ně něco napsal. Během jednoho odpoledne jsem tedy napsal text a v zásadě i hudbu. Ta skladba je závěrečná titulková. Přesto věřím, že je svou atmosférou zaujme. Text je v češtině.

Naznačil jste už, že na vaší chystané desce bude určitý důraz na elektroniku. Proč?
U mých sólových desek je to tak, že se málokterá podobá jiné. To mě baví, protože kdybych to měl všechno naprogramované podle jednoho vzorce, rychle by mě to otrávilo. Nová deska bude tedy zajímavá. Nejen pro všechny posluchače, ale i pro mě.
Na novém albu dělám už skoro půl roku, ale dávám si s ním na čas, protože mám chuť připravit experiment. Bude zřejmě nejvíce souviset s debutem Bioelektrovízia z roku 1986. To znamená, že by to měla být velká změna. Netvrdím ovšem, že to bude elektronická deska. Tím směrem nicméně půjde. Texty jsou už v podstatě hotové, teď ještě doděláme hudbu. Byl bych rád, kdyby vyšla na jaře příštího roku.

Které album vás v poslední době hudebně oslovilo?
Jednoznačně novinky od Lenky Dusilové, projekt Eternal Seekers. Ze zahraničí mě mimořádně zaujalo druhé album skupiny Enter Shikari Common Dreads.

JAROSLAV ŠPULÁK (foto: SONY BMG/Petr Peřina)