ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5257 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

NO PAN!C: Všude dobře, doma nejlíp

0 Redakce 8.2.2010

Krásná  Iva Frühlingová nedávno společně se svými stálými spoluhráči Peterem Boškou a Václavem Polanským založila nový projekt NO PAN!C. Hudebně se tentokrát nejedná o sofistikovaný, francouzsky zpívaný šanson, ale o příjemný pop-rock s českými texty. Jejich debutové album Doma nejlíp již koluje po hudebním světě. Na otázky o vzniku nové kapely odpovídá vždy šarmantní Iva.

Jak vznikl projekt NO PAN!C?

S klukama – Peterem Boškou a Václavem Polanským hraji už dlouho. Občas mi přinesli nějakou písničku. Byli ale česky, a to do francouzského repertoáru nešlo zařadit. Materiál jsme dali stranou, a pak jsme se jednou rozhodli, že to zkusíme dát dohromady jako kapela. Zalezli jsme na dva měsíce do zkušebny a najednou se objevila úžasná energie a všechno šlo. Začali jsme psát texty a skládat dohromady. Takhle jsem to vlastně nikdy nezažila a bylo to naprosto úžasné. Všichni tři jsme tady frontmani. Už nezpívám sama. Každý máme na desce asi čtyři písničky.

Jak jste přišli na název NO PAN!C?

Lze se to číst jak česky, tak anglicky. Česky, jak, že nikdo z nás není v muzice včerejší. Anglicky – žádnou paniku, protože je hektická doba, krize, lidi pálí CD a všichni nám říkali, ať nezakládáme kapelu a mi jsme si řekli, že na to kašleme, budeme mít pozitivní přístup a jdeme do toho.  

Na desce se zpívá  česky. Co to? Vliv kluků?

V Čechách už žiji nějaký pátek. Čeština se z toho nějak sama vyklubala. Navíc jsem kolem sebe měla české muzikanty, kteří přinesli materiál, který už byl takto načrtnutý. Když jsme to dodělávali, tak nám přišlo zcela logické, aby to bylo takhle. Čeština na to prostě sedne.

Desku si vydáváte sami. Proč to? A co to pro vás všechno obnáší?

Mám pocit, že jsme se přes jednu noc museli všichni stát byznysmeny, manažéry, lidmi, co dělají PR atd…Takže je to od rána do noci. Je to velký záhul. Ale co si neuděláš, to nemáš. Když si jdeš večer lehnout, usínáš s pocitem, že si pro kapelu něco udělal, a že se to daří. Super je, že to funguje a máš nad tím kontrolu. Nicméně distribuci nám dělá Sony a moc nám pomáhá skvělý management.  

Na desce mě  zaujala titulní skladba Doma nejlíp. Vystihuje to tvé současné pocity?

Je to o tom, že mě osobně  je doma nejlíp jakožto v nějaké bublině, kterou si vytvoříš. Kde ti je dobře a jsi s lidmi, s kterými ti je dobře. To je pro mě doma.

Zatím nekoncertujete. Změní  se to v budoucnu?

Kdybychom teď šli hrát, tak bychom to pokazili. Přišli by na nás tak dva lidi, protože nás zatím nikdo moc nezná. Máme plán na příští rok. Oslovit kapely a jet jako předkapela, a pak festivaly. Turné by bylo tak na jaře 2011.  

Neuzavírá se ti touto kapelou zahraniční ohlas?

Já si to ani nepřeji. Je to čistě pro Čechy a pro nás, protože jsme si chtěli udělat radost. Baví nás udělat tento projekt a vyšperkovat ho v Čechách.  

Nedávno si vydala knížku Příběhy modelek. Jak se to přihodilo?

Píšu si vlastní texty, jsem zvyklá psát už od malička. Mám plný šuplíky nedodělaných románů, povídek, básniček… Nikdy se mi nepodařilo nic dopsat do konce. Ale některé povídky se už začali hromadit. Někde jsem se o tom zmínila a jeden vydavatel projevil zájem. Takže už byla motivace to dopsat. Formou povídek se mi to podařilo za necelý půl rok. Vydali jsme to v září a za měsíc to úplně zmizelo z pultů. Dělá se dotisk, překládá se to teď do slovenštiny a vydavatel mě už požádal o druhý díl. Takže já jsem happy!
 
TOM KOMÁREK