ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6103 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Miro Šmajda: Češi mají slovenskou hudbu rádi

0 Redakce 24.11.2010

Slovenský  zpěvák Miro Šmajda skončil loni v prosinci v Česko-Slovenské SuperStar druhý, hned za vítězným Martinem Chodúrem. S prvním albem si ale dal na čas. Kolekce Čo sa týka lásky vychází až nyní, s téměř ročním odstupem od skončení soutěže. Jsou na ní rockové písničky v duchu nejlepších tradic této hudby na slovenské scéně. Miro Šmajda přitom útočí především na české fanoušky.  
 Je kapela, se kterou jste nahrál své první album, totožná s tou, s níž jste hrál před SuperStar?
Před časem jsem skutečně měl v Košicích vlastní kapelu. Rozešli jsme se ale ještě předtím, než SuperStar začala. Každý měl jinou představu o tvorbě, takže jsme si šli každý svou cestou. Zůstali jsme ale přátelé. Protože jsem věděl, že se chci hudbě věnovat dál, bez ohledu na to, jak dopadnu v soutěži, jsem brzy začal spolupracovat s jinými hudebníky. Postupně jsem našel mladé hráče, se kterými jsme začali hrát a vyhovuje nám to. S nimi jsem nahrál album.

Pobýváte dost často v Praze, částečně jste se tam přestěhoval. Zkoušíte se prosadit na české scéně dříve, než na domácí slovenské?
Každý by se asi domníval, že bych se měl nejdříve snažit prosadit doma. Já si ale myslím, že česká scéna není tak konzervativní. Tady přijde fanoušek na koncert proto, aby se pobavil, uvolnil, dal si pivko, zazpíval si, zaskákal a zapomněl na běžné problémy. Na Slovensku ten trend ještě není.

Jací  jsou slovenští fanoušci?
Jak kde. Povšechně jsou ale orientovaní na jinou hudbu, než jakou dělám já.

To je zajímavé, protože na svém albu nabízíte písničky, které evidentně vycházejí ze slavných slovenských kapel. Mám na mysli třeba Tublatanku, Team nebo Metalindu…
Máte pravdu, taková  hudba má na Slovensku tradici, rockové podlaží je tam velmi dobré. Tublatanku, Metalindu nebo Team jsem poslouchal a vyrůstal na nich. Je to poctivá muzika a je v ní hodně pravdy. V současné době jí ale na Slovensku pšenka příliš nekvete. Všechno jde do bezpohlavního poprocku s texty o ničem. Kdybych nahrál anglicky zpívanou desku, bylo by to něco jiného. Já ale natočil slovenskou a myslím si, že se s ní lépe prosadím v Čechách. Češi mají slovenskou rockovou hudbu rádi.  

Bude pro ně vaše album dostatečně zajímavé?
Já si za ním stojím, a stojí si za ním i producent Milan Cimfe, se kterým jsme ho natáčeli. Na desce jsou mé písně a mé texty. Jsem v nich já, jsou to části mého života. Domnívám se, že každý, kdo se do těch písniček zaposlouchá, najde důvod, proč jsem je takhle napsal a pochopí mě.  

Vznikly vaše skladby až po SuperStar?
Polovina jsou šuplíkovky, které jsem hrával, a polovina písně, které jsem napsal v průběhu tohoto roku.

Záleží vám na tom, aby posluchači vaše texty pochopili a přijali?
Určitě mi na tom záleží a proto je píšu tak, jak je píšu. Nechci, aby byly – s prominutím – o hovně.

Jakou hudbu zrovna teď  posloucháte?
Poslední album Johna Mayera. Střídám ho s posledním albem Dream Theater.  

Baví  vás Dream Theater?
Strašně mě baví. Má anglická tvorba je podobně progresivní. Netroufl jsem si ale zatím tyto skladby na tomto trhu prezentovat. Také jsem je nikdy nikde nehrál. Jsou napsané, zaranžované, ale čekají v šuplíku. Možná někdy v budoucnu.

JAROSLAV ŠPULÁK