ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9590 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mig 21: Letušky a Myslivci

0 Redakce 24.3.2009

Zábavná kapela Mig 21 vydává první koncertní CD. Je na něm zachyceno výjimečné vystoupení, kde kapelu podpořil třicetičlenný orchestr údajně složený z letušek a myslivců. Bizarní spojení. Za Mig21, oblíbený především pro charisma frontmana Jiřího Macháčka a hravou chytlavou hudbu Tomáše Poláka, odpovídá právě autor hudby spolu s dirigentem orchestru a autorem aranží Tomášem Kirschnerem.

Nová deska kapely Mig 21 obsahuje koncertní záznam vašich hitů v koncertním podání spolu s orchestrem LeLek Orchestra. Toto těleso je obestřeno jistou mytologií, můžete je prosím představit?

TP: To je přesné. Lelek to je mýtus, mytologický orchestr, který se zjevil původně pro jediný koncert v Berouně. Teď se zjevuje jen pro speciální příležitosti a zase mizí.

Když už hrajeme na letušky a myslivce, co mají tedy tato povolání společného a co znamenají pro Mig 21?

TK: Navzájem nic společného nemají. Jedinou výjimkou je jedna letuška, která je zároveň myslivkyní.

Dobrá, obávám se, že takto v tom pořádek neuděláme. Situace je zamlženější a zamlženější…

TP: Všechno jsou to samozřejmě členové věhlasných symfonických nebo divadelních těles a bigbandů, profesionální hudebníci.

Koncert, z něhož je pořízen záznam musel být výjimečným zážitkem jak pro kapelu, tak pro diváky, jaké na něj máte vzpomínky?

TP: Kdysi jako dítě jsem měl sen, nekonkrétní a zamlžený, být součástí nějaké „velké hudby“. Kouzlo orchestru je v tom, že zvuk vydává synchronně čtyřicet lidí, to je velká síla. V Berouně jsem měl pocit, že lidé byli doslova zaskočení. Zírali a ptali se: Tohle je Mig?!

TK: Obzvlášť když to začalo. Zpočátku začíná orchestr bez kapely, sice na motivy Snadné je žít, ale vyloženě ve stylu dechovky. To diváci koukali.

Na podzim jste jeli takzvané Ekologické turné. Jaké ekologické sdělení jste lidem předali?

TP: Hlavním poselstvím bylo: mějte se rádi a žijte v míru. My jsme to brali spíš ve smyslu očisty a rovnováhy. I v rámci kapely. Řekli jsme si, že se k sobě budeme chovat slušně a dodržovat hygienické návyky, neplýtvat. Hráli jsme na recyklovatelné pivní láhve, od Tomáše Kirschnera jsme zjistili, že se dá hrát i na zahradní hadice s nátrubkem od trumpety.

Mig 21 má za sebou celou řadu velmi originálních fotosérií, obvykle s nějakou stylizací. Baví vás focení?

TP: Mě osobně focení strašně nebaví. I když většina těch nápadů je alespoň částečně naše. Vzhledem k tomu, že máme všichni zkušenost s filmem, k vymýšlení scénářů máme docela vztah. Vlastní proces focení mě ale potom vůbec nebaví.

Na vašem webu je několik zábavných hříček, máte vztah k hraní počítačových her?

TP: To má na svědomí Pavel Hrdlička, je filmový střihač a má rád práci s médii. Já hry nehraji, myslím že Jirka Macháček hrával svého času Age Of Empires, ale jinak na to moc nejsme. Relaxace u počítače není to pravé, když u něj většina z nás pracuje.

Máte krásný nový videoklip „Venkovan kluk“, který vypadá, jako byste ho vytvořili v úplně sami, bylo to tak?

TP: To je přesně výsledek hry s médii. Je celý focený na fotoaparát frekvencí šest snímků za vteřinu. Spolupracoval na něm s námi Miki Křen a hodně jsme využili toho, že někteří z nás studovali film.
Je natáčený na chalupě Pavla Hrdličky. Odjížděl jsem tam s pocitem, že si jedu vyzkoušet natáčení klipu a nakonec jsem trávil osm hodin denně vystřihováním z časopisů a podlepováním obrázků na špejličky. Ve ztuhlých polohách jsme čtyři dny pomalu posouvali autíčka a figurky.

Textem této písně je mini-příběh o kariéře kluka z venkova. Jste schopni přirovnat momentální fázi vývoje kapely k nějaké části toho příběhu?

TP: (smích) …asi „neví jak dál“. Ta píseň je celá dost spojena s kapelou. Je o převzetí nějaké role. I když je to asi nejbližší Jirkovi, celá kapela se snaží zůstat v dobrém vztahu. Ptali se nás, jestli i ve stíhačce může vzniknout ponorková nemoc, a může!

Křest živé desky Mig 21 & Lelek Orchestra naživo proběhne v pražském Lucerna Music Baru ve dnech 22. a 23. dubna. Co speciálního chystáte? Vystoupí letušky a myslivci?

TP: Křest právě připravujeme, ještě nemohu nic slíbit, ale zároveň nic nevylučuji.

JAKUB ANDĚL
(foto: Martin Homola/ABCfoto/SONY MUSIC)

 


Mig 21 v klubech:

10. 4. Plzeň, Club Buena Vista
18. 4. Horní Bučice, Klub Na Statku
22. a 23. 4. Praha, Lucerna Music Bar (křest CD)
28. 4. Jihlava, Majáles
… a další