ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21743 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lenka Dusilová: Za Baromantiku se opravdu nemusíme stydět

0 Redakce 11.5.2012

Lenka Dusilová se v březnu při vyhlášení Cen Akademie populární hudby Anděl 2011 stala zpěvačkou roku. Akademici tak ocenili její skvělé loňské album Baromantika. V pátek k němu odstartuje koncertní turné. Stane se tak v Jablonci nad Nisou.

Na přelomu loňského a letošního roku jsi pobývala na Aljašce. Jak jsi tam oslavila příchod nového roku?
Šampaňským, rachejtlema na sněhu, vyhlížením polární záře a divokou diskoškou na sklářské huti. Jako za mlada…
 
Seznamovala ses na Aljašce i s tamní hudbou?
Trochu jsem se skamarádila s místní malinkou hudební komunitou. Stalo se to díky mé kamáradce Sabe, která  tohoto času studuje hru na violoncello v Berklee. Též jsem se seznámila s  lidmi kolem šikovného studentského KSUA Radia při universitě Fairbanks, ve kterém jsem zahrála asi  hodinový akustický set i s rozhovorem. Díky nim jsem dostala pár  tipů o dění ve Fairbanks. Spíše jsem tam ale potkávala různé písničkáře, kteří se pohybovali v ranku od folku přes indie po tradičnější hudbu s irskými vlivy. Ale to je vlastní asi celé Americe – písničkářství. Je to nejjednodušší forma, jak se vydat na cesty se svou hudbou.

Je tamní hudební tvorba pro tebe v něčem zajímavá, či dokonce inspirativní?
Pro mě je inspirativní spíš povaha toho kraje a lidí. To místo znám jen ze zimních období. Historie Aljašky je hodně  zajímavá a životní styl je tam fakt jiný než tady, vzhledem k charakteru krajiny. Je tam klidnější atmosféra, lidi jsou napojeni na přírodu a tak nějak mi přijde, že žijí s respektem k tomu místu.
 
Pouštěla jsi tam někomu album Baromantika?
Baromantiku jsem rozdala celé své rodině a rozeslala ji po Americe svým kamarádům muzikantům. Mám na ni fakt dobré reakce, především na nekonvenční produkci alba, takže se za Baromantiku s kapelou opravdu stydět nemusíme. Též jsem měla možnost po cestě zpátky do Čech dovést Baromantiku do San Franciska. Dostala jsem pozvání od Bena Yonase, což je producenta mé minulé desky Mezi světy, otevírat kalifornské koncerty kapele bubeníka Greateful Dead – Mickey Hart Band, se kterou v současnosti spolupracuje. Bohužel, výměna letenek na dálku se Student Agency se zamotala natolik, že finančně dostupné lety mi mezitím utekly a na první třídu opravdu nedosáhnu. Tedy jsem se nakonec mohla zúčastnit jen jediného koncertu, který mi ale za to stál.

Baromantika je kolekce, která vyšla loni. Jak se na ni díváš s odstupem času?
Že to byla dobrá volba. Jsem ráda, že jsem se na tuhle cestu se všemi zúčastněnými pustila. Hodně mě to poučilo a s Beatou Hlavenkovou a ostatními kluky nás to propojilo. Vznikla dobrá kapela. Cítím to tak, že jsme si stvořili svůj svět, osaháváme si ho a zkoušíme nové věci, i to, jak se dá koncertně pracovat se širším zvukovým vyjádřením. Hodně jsme se naučili.  

Program turné:

11. 5. Jablonec nad Nisou, Eurocentrum
15. 5. České Budějovice, KD Slavie
22. 5. Brno, Melodka
23. 5. Zubří, KD
24. 5. Český Těšín, KD
23. 6. Valašské Meziříčí, Valašský Špalíček
 7. 7. Pacov, Pacovský poledník
12. 7. Praha, Prague Proms
13. 7. Ostrava, Colours Of Ostrava

JAROSLAV ŠPULÁK