ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7214 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lamb: Souboj utichl, hudba opět zní

0 Redakce 26.7.2009

Britští Lamb, v nichž se pere, protíná a navzájem obohacuje křehké písničkářství zpěvačky Lou Rhodes s vzdušnou, rytmickou a aktuálně znějící elektronikou Andyho Barlowa, obnovili pro letošní léto svou činnost. Během koncertního turné navštíví Prahu.
Ve skupině je nyní mnohem menší názorový přetlak a díky tomu i veliká chuť znovu vystupovat. Zpěvačka Lou potvrzuje, že s Lamb můžeme v budoucnu počítat, stejně jako s její rozběhlou sólovou kariérou.

Lamb je původně duo. Vystupovali jste ale v širší sestavě. Jaká kapela přijede v červenci do Prahy?

Lou Rhodes: Rozhodli jsme se vrátit v takové koncertní sestavě, v jaké Lamb začínali, tedy jako trio. Já, Andy a kontrabasista Jon Thorne. V průběhu let se naše pódiová podoba různě měnila, hrávali jsme v pěti i šesti. Nejvíc ale fungovalo a nejvíc nás samotné bavilo právě trio.
 
Co bylo impulsem vrátit se po letech s projektem Lamb?

Lou: Už je to pět let, co nehrajeme. Ani nevím, co nás konkrétně vedlo k obnovení, měli jsme všichni řadu vlastních projektů. Potřebovali jsme prostor pro osobní život, pro sólovou tvorbu a v poslední době se zkrátka vrátila chuť do společné práce. Najednou jsme ucítili čerstvou energii.

Napadá vás nějaká zkušenost ze sólové práce, která obohatila fungování skupiny Lamb?

Lou: Jednou z mých frustrací z posledního období Lamb v roce 2004 pro mě byla potřeba zcela jiné tvorby. Přála jsem si věnovat se jednoduchému písničkářství, mít volnost, kterou dává jedině jednoduchost. Teď přesně takovou hudbu sama dělám, je to pro mě moc důležité. Díky tomu se už nesnažím dostat od Lamb něco, čím není. Kapela má vlastní směr a je mi už jasné, že má láska k akustické hudbě a nekomplikovaným aranžím není přesně to, co se pro ni hodí.

Hudba, kterou jste společně psali, byla často označovaná jako souboj dvou zcela rozdílných přístupů. Jak byste oba přístupy popsala?

Lou: Lamb jsou mé písně a Andyho programming. Dnes už naše tvorba není tolik o konfrontaci, což je příjemné. Já a Andy jsme jako Jin a Jang. Přišli jsme z naprosto jiných směrů a z jiného prostředí. Díky tomu se ale doplňujeme a vytváříme něco, co by jeden z nás sám nikdy nedokázal napsat, v tom je největší síla Lamb.

Je těžké dát kapelu po pauze zase dohromady, aby vše fungovalo, jak má?

Lou: Ani ne. Mluvili jsme o obnovení spolupráce dlouho. Začali jsme zkoušet, což zabralo největší část práce. Museli jsme zvukově aktualizovat naše skladby, některé jsou i patnáct let staré. Píseň je nadčasová, ale programming zestárl. Andy proto velkou část starých písní výrazně osvěžil.

Nabízí se otázka, zda vás reunion inspiroval k přípravě nové desky?

Lou: Před časem jsme o tom mluvili a od té doby se nás všichni ptají. Pravdou ale je, že kromě letního turné jsme všichni vrchovatě zaměstnáni sólovými projekty. Mě vyjde deska na podzim a Andymu příští rok, budeme je samozřejmě podporovat koncertováním. V té době se určitě nebudeme chtít rozptylovat. Uvidíme, třeba bude čas a chuť na společné desce pracovat potom. Jsme teď naprosto otevření spolupráci pod hlavičkou Lamb, zatím ale nic konkrétního neplánujeme.

JAKUB ANDĚL


30. července 2009, Lamb – Lucerna Music Bar, Praha