ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4916 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kurtizány z 25. Avenue: Teorie kytarové cirkulárky

0 Redakce 4.12.2009

Kytary Tomáše Varteckého poznáte neomylně po sluchu, jejich zvuk je kultovní položkou undergroundové scény. Kdo zná jeho tvorbu důkladně, ví, že je také nepřehlédnutelným autorem popových hitů. Návrat a nová deska Varteckého domovské kapely K25A, byť v obměněné sestavě, musí být nutně jednou z nejsledovanějších událostí rockového roku. Bude stát za to? Ano nebo ne?!

Současná existence Kurtizán se dá nazvat zcela novým obdobím. Navazujete na minulost nebo začínáte znovu?

TV: Úplně od nuly nezačínáme, proto jsme se nepřejmenovali, ale nechali jsme zi značku Kurtizán. Pro mě osobně znamená tahle nová fáze jednoznačně tvůrčí svobodu. Snad jsme se moc neodchýlili. Jen se změnil zpěvák (úsměv), a podle mého názoru i texty. Myslím, že jsou přirozenější, psal jsem je poprvé pro sebe.

S tím souvisí tvá nová role frontmana, jak se v ní cítíš?

TV: Cítím se dobře. Jinak bych se na to vykašlal. Mám určitou průpravu, dvanáct let hraju v kapele Devil's Autumn. Máme sice jen jeden koncert ročně, vždy 25. prosince v Akropoli, ale tu roli odsud znám. Je to jen pro kamarády a ti bývají nejhorší publikum, nerozpakují se pokřikovat a podobně. Přesto se přiznám, že před prvním koncertem mi nebylo úplně nejlíp.

Polovina kapely je teď složená z o něco mladších hráčů, přinášejí do kapely svěží energii?

TV: Přesně tak, jsou potřeba nové baterky. Já osobně se teď cítím v kapele moc dobře, myslím, že to tak bude fungovat i při hraní na koncertech.

Tvoříte společně i nové skladby?

TV: Ano, nová deska je oproti předchozí Chemii daleko syrovější. Většina skladeb se nahrávala napoprvé, nestříhaly se bicí, měla být živočišnější. Měla by se blížit našim raným deskám z devadesátých let. Pokud se na ní najdou nějaké chyby, pak tam mají být.Navazujete nyní, jak říkáš, na dlouholetou existenci Kurtizán. Jaké vnímáte reakce ze strany dlouholetých fanoušků kapely?

TV: Je to čerstvé, takže většina reakcí teprve přijde. Ale dosavadní rekce jsou přesně takové, jaké jsem čekal, tedy jedině ano nebo ne, nic mezi tím. To je myslím skvělé. Naše nahrávka se na Bandzone stala jednou z nejposlouchanějších skladeb a to je dobré znamení, že jsme zaujali.

Aktuální deska se jmenuje Teorie morfické rezonance, pro mě upřímně zcela neznámé sousloví. Můžeš osvětlit legendu, která se za titulem skrývá?

TV: Je to kniha, kterou jsem objevil v knihovničce své dívky. Přečetl jsem si životopis Nikoly Tesly a byl jsem jím tak fascinován, že mi nezbylo, než mu celou desku věnovat. Proto se deska měla jmenovat po nějaké teorii, ale po jaké? V tom jsem si vzpomněl na knihu, kterou jsem viděl v té knihovně a bylo jasno. Hlavně, aby to nebyla nějaká hovadina. Když jsem ji pak přečetl, naprosto mě pohltila.
Autorem je Ruppert Sheldrake. Nechci se pouštět do vysvětlování, nejsem biolog ani filozof. Ve zkratce je to teorie o tom, že příroda má paměť, a jevy, které se stanou na jednom místě, si zapamatuje a projeví se i jinde. Nerozhoduje prostor ani čas, to se mi ve vztahu k naší desce líbilo. Příkladem je třeba laboratorní krysa, která když se naučí projít bludištěm, tak kdekoliv jinde na světě se jiné krysy naučí projít stejným bludištěm mnohem rychleji. Ta kniha je z roku 1982 a autor je poměrně kapacita, žádný šarlatán.

Kapitán Kirk coby hráč na syntezátory

Dlouhodobě z hudby a vizuálů K25A sálá určitá technicko fantaskní atmosféra. Jsi fanouškom sci-fi?

TV: Naprostej! Moje oblíbené téma je Star Trek.

Tak proto je na nové desce čestným „hostem“ kapitán Kirk…

TV: Ano, kapitán Kirk tam vystupuje coby hráč na syntezátory (smích). Musíš pozorně poslouchat intra písniček.

Budete sci-fi tématice nějak přizpůsobovat image kapely?

TV: To asi ne, deska je sice extrémě fantaskní, ale image se vrací někam o dvacet let zpět, do let 91-92. Ta doba mě začala nějakým způsobem fascinovat. Vzpomínám na tu naprostou anarchii, na absenci jakýchkoliv represivních složek. V současné době si připadám jako zločinec, kdykoliv vylezu na ulici. Například momentálně nemám papíry. Ta doba byla úplně jiná, asi ne lepší, to bych si netroufl říct. Pro mě to ale určitě bylo nejlepší období, jaké jsem prožil.

JAKUB ANDĚL

K25A živě (host – Imodium):

04.12.2009 Jaroměř, Bastion n° 35
05.12.2009 Písek, Divadlo pod Čarou
10.12.2009 Brno, Faval
11.12.2009 Uh. Hradiště, Mír
15.12.2009 Plzeň, KD Šeříkovka
18.12.2009 Sokolov,  Alfa
19.12.2009 Mar. lázně, Na rampě