ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5871 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Inflagranti: Absence slova v písních je citelná, to uznáváme

0 Petr Hašek 5.12.2012

Dívčí elektrické smyčcové trio Inflagranti je na světě od roku 2004. Hraje většinou úpravy skladeb a písniček, které si samo pro svůj repertoár vybírá a které jsou jejímu společnému hudebnímu srdci blízké.

Na svém kontě má tři alba a jedno koncertní DVD. Loni vydaná kolekce Christmas Symphony se stala základem pro právě probíhající turné, na němž Markétu Muzikářovou, Kateřinu Lískovcovou a Iris Morisákovou doprovází jako host zpěvák Josef Vojtek. Na otázky odpovídala Markéta Muzikářová.

Proč jste se rozhodli pozvat na své probíhající Vánoční turné jako hosta právě Vojtka?

Loni jsme vydali vánoční cédéčko Christmas Symphony a letos na ně navazujeme Vánočním turné. Na tom albu jsme měli zpívajícího hosta, a tak jsme chtěli na turné někoho podobného. Někoho, kdo by k nám dobře pasoval a současně k nám byl v kontrastu. Věděly jsme, že by to měl být někdo z rockového ranku, protože my samy se na běžných koncertech snažíme mít tvrdší, tedy rockovější zvuk. Napadl mě Pepa Vojtek. Jsem fanynka Kabátu a líbí se mi, jak zpívá. Ten nápad jsme pak měly v hlavě delší dobu, ale byl to pořád jenom nápad. Potom jsme se s Pepou potkali při nějakém natáčení v televizi, dali jsme se do řeči, já mu řekla o svém nápadu a jeho to hned nadchlo. Slovo dalo slovo a vzniklo z toho Vánoční turné. Tři skladby, které s námi Pepa zpívá, jsou z muzikálů, v nichž účinkuje. Tři jsme mu vybraly my.

Mají Inflagranti a Kabát společného něco víc, než jen dočasně Josefa Vojtka a to, že se vám hudba Kabátu líbí?

Přestože Pepa vždycky říká, že když je s Kabátem, je součástí kapely, my ho chápeme spíš jako sólistu. Těžko tedy budeme hledat další podobnosti mezi námi a Kabátem. Někteří fanoušci nám trochu s lítostí říkali, abychom do repertoáru upravili nějakou jejich písničku. To jsme ale po dohodě s Pepou nechtěli. Jeho muzikálové skladby se hodí do vánočního repertoáru mnohem víc.

Hrály jste někdy nějakou skladbu od Kabátu?

Nikdy, ani ve zkušebně. Myslím si, že písničky Kabátu jsou tak dobré proto, že je to vlastně syrový rock založený na zpěvu a riffu. My předěláváme skladby, ve kterých je nosná instrumentální melodie.

Jaké sváteční písničky znějí na vašem Vánočním turné?

Při turné máme v repertoáru z velké části předělanou klasickou hudbu. Aranže těch skladeb jsou akustické, ne tolik rockové, jako to míváme na běžných koncertech. Normálně hrajeme své verze skladeb od Vivaldiho, Dvořáka nebo Smetany. Pro toto turné jsme vybrali i světové vánoční standardy. Třeba Oh Holy Night od Celine Dion a podobně.

Kdo poslouchá hudbu Inflagranti?

Chodí na nás široké spektrum posluchačské veřejnosti. Když hrajeme na festivalu a máme rockovější aranže skladeb, lidé se baví, skáčou, ale pořadatelé nás na takové akce zpravidla moc nepropagují. Jsme tedy spíš známé lidem, kteří se po hudbě nějak pídí. Absolvovaly jsme i spoustu koncertů v divadelních sálech nebo kulturních domech. Bohužel, ačkoliv možná spíš bohudík, nemáme vyhraněné publikum a vyhraněné sály. Neustále nás někdo objevuje.

Co by pro vás bylo ideální?

Líbí se nám hraní v sálech, ve kterých probíhá Vánoční turné, tedy pro pět set až tisíc diváků. Také se nám moc líbí festivaly, kdy pod pódiem stojí čtyři pět tisíc lidí. K takovým koncertům ale zatím nemáme odpovídající vlastní repertoár.

Co by se mělo změnit?

Asi bychom potřebovaly víc vlastních písniček či přímo hitů, které se hrají v rádiích. Náš handicap je však ten, že nemáme zpěv. Absence slova v písních je citelná, to uznáváme. Hrajeme instrumentální skladby, což je pro pozornost diváka mnohem náročnější. Text by to všechno zjednodušil, z našich prokomponovaných skladeb, někdy dost složitých, by se staly písničky, což by nám umožnilo snadněji oslovovat posluchače.

Co vám brání v tom, abyste do sestavy přibraly zpěváka?

To se ptáte dobře. Jako umělecká vedoucí Inflagranti jsem to už navrhla, ale mé kolegyně se brání tím, že by v tu chvíli zanikla naše jedinečnost a staly bychom se doprovodnou kapelou někoho, kdo zpívá. Mají v podstatě pravdu. Také jsem navrhovala, ať zpíváme samy. Do toho se jim ale moc nechce. Na větší projekty si tedy zveme zpěváky, kteří mají statut hosta. Uvidíme, co bude dál. Předělávat donekonečna různé jiné skladby se samozřejmě dá, ale člověka to nemůže uspokojovat pořád. Navíc jsme věci, které se nám opravdu líbí, už vytahaly a hrály. Skládáme si některé skladby samy, ale je na tom znát, že jsme prošly klasickou školou, vznikají totiž hlavně kompozice, které jsou docela těžké na poslech. V podstatě teď přemýšlíme o tom, co dál. Víme jen, že příští deska by měla být autorská.

Vánoční turné Inflagranti a Josefa Vojtka:
9. 12. Most
10. 12. Brno
14. 12. Loket