ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6294 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Imodium: Prvotní hrdinství

0 Redakce 26.10.2008

Imodium, jedna z nejvýraznějších rockových kapel v Česku, přichází se španělkami, klavírem, trubkou a smyčci. Právě vydává záznam netradičního akustického vystoupení na desce Akustika a nahrávku navíc během podzimu podpoří několika unplugged koncerty v též široké sestavě. Zpěvák a frontman Thom hovoří o jedinečném zážitku.

Materiál na akustickou desku jste nahráli živě, během dubnových akustických vystoupení v Broumovském Městském divadle. Byla to vaše první akustická zkušenost?

V tomhle rozsahu jo. Hrajeme už dlouho akusticky na bytovejch turné, ale s klavírem, smyčcema, dalším kytaristou a s dechama to bude teď na podzim teprve podruhé.

Narazili jste při zkoušení na nějaké hráčské limity?

Ani ne, naopak jsme se dost rozjeli, když jsme zjistili, kolik věcí se dá dělat úplně jinak a nově. Museli jsme se nakonec spíš držet na uzdě. Měli jsme ohromnou radost, že ten náš rock´n´roll na tři akordy se dá předělat i hodně košatě a zajímavě, že jsou v těch písních silný melodie a dá se na nich stavět.

Jaké máte s odstupem času vzpomínky na první veliký akustický koncert? Co bylo zásadním novým zážitkem?

Úplně jiná atmosféra. Přestože to bylo v divadle, zažili jsme spoustu vtipnejch historek. Například jsme dohráli koncert, byli jsme připravený přidávat a chtěli jsme využít oponu, protože to je typický pro divadlo. Jenže když se zatáhla opona, lidi chvíli řvali a pak měli dojem: aha, to je asi konec představení, jdeme domů! Museli jsme ji zase rychle roztáhnout, aby nám neodešli. Naši fanoušci nás znají z klubů a fesťáků, kde je to klasika: pivo a bordel. V divadle měli ze začátku tendenci tiše sedět s úctou k tomu prostoru, i když se to naštěstí časem zvrtlo.

Byli jste nervózní?

Strašně! Proběhlo prvotní hrdinství, že jsme na domácí půdě před domácím publikem a že známe celej personál divadla. Jenže jsme si frajeři navymejšleli spoustu věcí od scény až po pyrotechniku, a vzhledem k tomu, že jsme nic takovýho dřív nezažili, nervozita byla nečekaně obrovská.

Kdo je autorem aranží pro akustické verze?

Hodně zapracovali hosti, už proto, že přinesli do kapely netypický nástroje. Měli jsme navíc štěstí na kreativní a šikovný muzikanty. Pracovali jsme ale všichni, skoro jsme se překřikovali s nápady.

Na desce Akustika prý bude bonusový materiál, co bude obsahovat?

Nechali jsme si zremixovat některý songy z minulý desky, přidáme dvě živý nahrávky a chtěl bych upozornit na tři písně, který pravděpodobně nikdo nezná. Vzniky sice už dřív, ale nikdy jsme je nehráli na koncertech. Pak je tam humornej videomateriál z doby před pěti lety. Tehdy jsme byli fakt cucáci, neladilo nám to, ale video je roztomilý a vtipný.

Když připomenu bytová turné, současné akustické i další speciální akce pro fanoušky, jste docela invenční kapela, která si zakládá na specifické komunikaci s fanoušky. To je v současné době populární. Máte v tomto oboru nějaké vzory?

Úplně ne, protože konkrétně bytový turné jezdíme už skoro pět let. Tehdy jsme zjistili, že je třeba neustále vyvíjet snahu a něčím novým drtit lidi. Ale nikde jsme se neinspirovali. V oblasti vydávání desek, nebo jejich distribuce zdarma, přes net a podobně, jsme zaujali spíš pozorovatelskou pozici. Zatím volíme klasickej postup. Nový způsoby, jako například placenej download a další, podle mě ještě nefungujou.

Jakou atmosféru mohou fanoušci čekat na nadcházejících podzimních akustických koncertech?

Pokud se ptáš, jestli chceme na koncertě rozvášnit dav, tak rozhodně jo, protože se to povedlo i v divadle, a tam to přeci jen pokládáme za složitější. Jsme ale zvědaví na reakce. Chceme k lidem dostat nový verze songů. Třeba nám nakonec sklapne, až to nikdo nepobere, ale je to zajímavá výzva.

JAKUB ANDĚL (foto: archiv kapely)

 

 


IMODIUM UNPLUGGED 2008:

30.10. – Praha, Rock Café – křest CD Akustika (+ hosté, support: Goodfellas)
21.11. – Písek, Divadelní kavárna
04.12. – Ústí n. Labem, RC Cirkus
12.-14.12. – Bytové tour