ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5641 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Horkýže slíže: Nechceme už žádné fóry vysvětlovat

0 Petr Hašek 28.11.2012

Nitranská skupina Horkýže slíže vydala začátkem listopadu své další album. Jmenuje se St. Mary Huana Ganja, je na něm třináct skladeb a přirozeně na něm není nouze o různé vtípky a provokace.

Hudebně vytvořila vcelku barevné dílko, což je dáno i díky řadě hostů, které si k nahrávání pozvala. O kolekci i blížícím se turné hovoří zpěvák a baskytarista Kuko.

Na albu je poměrně dost hostů. Byl to koncept?

Tak nějak to vyšlo. Spolupráce s Bolkem Polívkou a Tomášem Klusem se neodmítá. Se skupinou Slobodná Európa pojedeme na turné, a tak jsme pozvali jejího zpěváka Whiskyho i proto, že nám přišlo dobré si pak při turné společně zazpívat nějakou písničku. Další hosté jsou naši kamarádi, někteří se přidali jen tak. Whisky například přivedl do studia jednoho svého kamaráda a my mu řekli, aby udělal nějaký zvuk, že ho pak do nějaké skladby zakomponujeme. Stalo se a je na desce. Podobně se na album dostali v roce 2002 ty Lotyšky.

Jaké Lotyšky?

Potkali jsme tenkrát baby z Lotyšska, kterým jsme v angličtině zarecitovali text písničky Malá Žužu a požádali je, aby si ho přeložily do lotyštiny. Když to udělaly, poprosili jsme je, ať ho nazpívají. Ony na to, že neumějí zpívat. My jim ale řekli, že to nevadí, že je to přesně to, co potřebujeme. Holky se do toho tedy pustily. Věděly jen, kde mají jít se zpěvem dolů a kde nahoru. Byly to psovodky, které u nás byly na nějakém konkurzu psovodů. Nazpívaly to skvěle, naprosto šíleně.

Kam ve své diskografii tuhle desku řadíte?

Někdy se album povede více a jindy méně. Když jsme nahrávali tohle, byla ve studiu velice dobrá nálada. Fóry přicházely samy, spousta z nich se na desku dostala. Proto ji řadíme mezi ty povedené. Nechceme ale žádné fóry vysvětlovat. Rozhodli jsme se, že to nebudeme dělat, protože bychom nechtěli zklamat někoho, kdo si nějakou pasáž v písni vysvětloval jinak. Necháváme to na fanoušcích.

Letos oslavujete dvacet let existence…

Oslavovali jsme je přesně 4. listopadu. Ten den deska vyšla.

Je na ní to výročí ještě nějak zohledněno?

Chtěli jsme mít dvacet hostů. To se nám ale nepodařilo.

Na jaře vyrazíte na české turné. V čem bude nové?

Už v minulosti se nám podařilo některé naše koncerty připravit zajímavé vizuálně. K tomu jsme přidali nějaké fórky a lidé to podle mě ocenili. Pro tohle turné máme vymyšlenou scénu, která se nese ve znamení obalu nového alba. Bude to takové movie tour. Bude mít symboliku, což máme rádi. Je dobře, když je kapela na šňůře k nové desce a člověk při pohledu na pódium hned pozná, o co jde.

Budete hrát hodně nových písniček?

Chtěli bychom. Až do března je ale na koncertech hrát nebudeme. Rádi bychom, aby si je lidé naposlouchali a zvykli si na ně, a aby alespoň osmdesát procent fanoušků potom na koncertech písničky z nové desky znalo. Zatím z tohoto alba hrajeme jenom písničku Mám v piči na lehátku. Ale tu jsme hráli už předtím, byl to takový předpilotní singl.