ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30263 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Funeral For A Friend si brousí zbraně na Prahu

0 Redakce 17.11.2008

S novou deskou a s novým baskytaristou přivezou Funeral For A Friend do Prahy porci hard-coru, s výraznou emo příchutí, navíc bohatě prošpikovanou melodiemi. Jak je na jejich koncertech zvykem, bude pravděpodobně sršet energie, o což se dílem postarají i jejich čeští hosté Landmine Spring. O nadcházející návštěvě v Česku jsem hovořil s kytaristou Darranem Smithem.

V Praze jste poprvé hráli před rokem, vzpomínáte si na ten koncert?

Darran: Rozhodně ano, vzpomínám si, že v prvních řadách byla spousta krásných holek. Byl to skvělý koncert.

Tehdy jste původní termín posunuli o několik dní. I tentokrát se den koncertu nakonec změnil na neděli 23. listopadu. Jaký byl důvod?

D: Ani o tom nevím. Měli jsme původně hrát jindy? Šlo asi o nějaký organizační důvod, rozhodně za tím není žádný závažný problém.

Vaši kapelu nedávno opustil baskytarista Gareth. Určitě to musíte často vysvětlovat, proto by mě více zajímalo, co nového a svěžího přinesl do kapely nový člen, Gavin Burrough?

Darran: Gavina známe dlouhou dobu, pochází ze stejného místa jako my a prošel řadou kapel v našem okolí. Myslím, že je nám v mnoha věcech hodně podobný a moc dobře si rozumíme, je to dobrý chlapík. Jeho největší přínos pro kapelu je asi jeho hlas. Má velmi silný a výrazný vokál a dobrý smysl pro melodii. Podle mě může kapelu posunout hlavně v přídavných zpěvech. Vedle toho je samozřejmě výborný muzikant.

Váš koncertní program je v nejbližší době nabitý, hrajete kolem deseti koncertů měsíčně. Cestujete na spoustu míst. Našli jste nějaké, kde se cítíte skoro jako doma?

D: Ne, je to klišé, ale není žádný druhý domov. Ten je pouze jeden. Mě to cestování nevadí, baví mě poznávat nové země a být dlouho mimo domov, ale vždy se chci vrátit domů. To se asi nikdy nezmění.

Během turné se asi domů nedostanete, že? Strávíte doma alespoň Vánoce?

D: Určitě. Evropské turné končí asi v polovině prosince a do konce roku pak máme jen několik koncertů doma v Británii, takový chill-out. O Vánocích budeme určitě odpočívat doma. Až v novém roce vyrážíme do Států a do dál světa.

Teď konečně o vaší hudbě; nová deska Memory and Humanity z letošního podzimu je podle mě více o rock´n´rollu, souhlasíte?

D: Řekl bych především, že z mého pohledu je jakýmsi best-of naší dosavadní tvorby. Známe už po letech své silné stránky a máme jasnou zkušenost, co nás baví. V tomto duchu je aktuální deska určitě nejlepší. Hudebně je ještě nabroušenější a má pořádné „koule“. Jsem s ní moc spokojen.

Album má zajímavý imaginativní obal. Co symbolizuje?

D: Nevím přesně, jak bych to popsal. Nemyslím, že má konkrétní význam, spíš je otevřen různým interpretacím, nejednoznačný. Připomíná mi styl prog-rockových obalů, které jsou právě takové. Je na něm chlapec, vzhlížející k obřím šroubovicím DNA, které vedou vzhůru do oblak jako žebřík. Má to sílu. Autorem obalu je kluk, který s námi pracoval na obalu první desky a bylo moc zajímavé se sním zase setkat.

Vaše koncerty jsou strhující a nabité energií, jak se na rockovou hudbu sluší. Prý jste ale velcí fandové hudby obecně a vlastníte pořádnou sbírku desek. Jakou hudbu, nejodlišnější od vaší vlastní, posloucháte?

D: Ano, je pravda, že do muziky jsme doslova blázni. Já osobně nejvíc jedu v hodně tvrdé hudbě, baví mě opravdový hard-core. S kapelou jsme v tomto směru asi opravdu trochu jinde.

JAKUB ANDĚL
(foto: Funeral For A Friend)

 


23.11.2008  –  Praha, Lucerna Music Bar, support: Landmine Spring