ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30077 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Elán: Kdo zažil lásku, nikdy na ni nezapomene

0 Redakce 4.5.2012

Bratislavská skupina Elán je na své poslední album Anjelská daň (2010) náležitě hrdá. Letos se v Česku představí hned několikrát, dokonce i na festivalu Benátská noc. V říjnu pak přijede na tři speciální koncerty, sice 19. do Brna, 24. do Prahy a 26. do Ostravy. O zmíněném albu a vzniku nových písniček hovoří klávesista a zpěvák Vašo Patejdl a kytarista a zpěvák Ján Baláž.

Předloni jste vydali album Anjelská daň. Jak je s odstupem času hodnotíte?
Patejdl: V kapele všechno řešíme konsensem a to album je jeho výsledkem. Osobně ho mám velmi rád a myslím, že je pro Elán velmi důležité. Jak hudebně, tak textově. Podle mě je to ten starý dobrý Elán, navíc povýšený k současnému zvuku.
Baláž: Pro mě je to album podstatné i proto, že se poprvé nahrávalo v mém studiu. Jsem rád, že dopadlo po všech stránkách dobře, jak po hudební, textové, tak i zvukové. Mimochodem v tom studiu jsme natočili i písničky pro muzikál Osmý svetadiel.

Jaká z písniček na albu prezentuje Elán 2010?
Baláž: Celá deska je typicky elánovská, protože její záběr sahá od tvrdé rockové hudby až po balady. Těžko vybrat jednu písničku. Jsem spokojený s tím širokým záběrem, to mám rád.
Patejdl: Já jsem rád, že jsme na tom albu trochu přitvrdili. Mám rád titulní písničku Anjelská daň, což je bigbít, na Elán docela tvrdý. Líbí se mi i písničky Kde si a Maj sa rád. Päť druhou ohňa je tase esence netypických věcí Elánu, z mého pohledu je to taková trochu černošská písnička.

Na desce jsou samozřejmě i skladby o lásce. Jak se vám dnes prezentují jako zkušeným mužům?

Baláž: Láska je nekonečná. Kdo ji zažil, nikdy na ni nezapomene. A my jsme na ni nezapomněli.

Nahrajete další album?
Patejdl:
Je to v plánu, ale zatím jsme ve stádiu hledání a přemýšlení o tom, jaké bude. V šuplíku samozřejmě už nějaké nápady jsou, ale je předčasné o tom hovořit.

Kdy by mělo vyjít?
Baláž:
Příští rok.

Nikdo ze tří základních členů Elánu nepíše texty. Máte představu o jejich obsahu v okamžiku, kdy vzniká hudba?
Baláž:
To je různé. Někdy to naskočí hned, a když pak svěřuji píseň textaři, o své představě se s ním bavím. Jindy to ale nechám na něm. Nikdo nejsme prorokem.
Patejdl: Momentálně už mám pro nové písně pár textů od Ľuba Zemana, mám i některé starší od Borise Filana. Někdy totiž píšeme melodie na hotové texty. Občas v kapele soutěžíme o to, kdo udělá lepší hudbu na daná slova. Vznikne tak více verzí, z nichž demokraticky vybereme tu podle nás nejlepší.

Co se stane s písněmi, které skončí na druhém místě?
Baláž:
To záleží na autorovi hudby. Pokud písnička neprojde na desku, buď si ji předělá, anebo ji třeba použije v nějakém jiném projektu.
Patejdl: To, že hudba kapelou neprojde, není otázka kvality. Některá se nehodí pro Elán, ale hodí se například pro sólový projekt nebo jiného interpreta. Nejde o muziku druhé jakosti. Takovou se snažíme vůbec neskládat.

Je na albu Anjelská daň písnička, která prošla takovým demokratickým hlasováním?
Baláž:
Anjelská daň. Na tu existovaly dvě verze.
n Proč vlastně vy tři nepíšete texty?
Patejdl: Já se o to na začátku snažil, pod některými jsem i podepsaný, s některými mi pomáhal Pavol Jursa. Jde například o písničky Dám ti všetko čo mám, Semafor nebo Ja viem. Bylo to ale velké trápení.
Baláž: Víte, když s vámi spolupracuje Boris Filan, tak nemá smysl se o texty snažit. Boris nepíše slova, on píše obrázky. Má dar od boha. I já jsem texty zkoušel psát, občas mě napadl nějaký slogan a podobně. Napsat ucelený a smysluplný text je pro mě ale problém. Na to jsem přišel už dávno.

Kolik textů jste Filanovi vrátili s tím, že je nepoužijete?
Patejdl:
Nevracíme mu je, protože každý je perla. Některé jeho texty ale zatím nemají hudbu. Čekají na ten správný nápad a inspiraci. Nějaké nám zbyly i z nahrávání minulé desky.
Baláž: Nejstarší zatím nezhudebněný Filanův text se jmenuje Strom neohúriš. Máme ho možná patnáct let.
Patejdl: Trochu si konkurujeme s Pavlem Hammelem, který je Borisův dobrý kamarád a on mu také píše výborné texty. Stalo se, a to dokonce dvakrát, že jsme Hammel i my napsali hudbu na jeden text, který dal Boris omylem oběma. Ty písničky vyšly na deskách. Je to docela zábavné.

JAROSLAV ŠPULÁK