ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4774 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Clou: Buď budeme nejlepší, nebo to nemá význam

0 Petr Hašek 1.11.2012

Pražská kapela Clou vydává nové album. Jmenuje se Old Dogs New Tricks a je na něm jedenáct nových skladeb. Pokřtěno bude 6. prosince v Lucerna Music Baru v Praze a 15. prosince v Metro Music Baru v Brně. O jeho vzniku vyprávějí zpěvák Lukemo, kytarista Petrock a bubeník Rae.

Nové album vychází čtyři roky po předcházející desce For Tonight. To je poměrně dlouhý čas. Co jste v mezidobí dělali?

Lukemo: Před dvěma lety jsme dokončili materiál, který měl být základem nové desky. Jelikož se nám ale nelíbil, stopli jsme ho a dali k ledu. Řekli jsme si, že začneme úplně znova. Nejstarší skladba z těch, které jsou na desce, je tedy stará rok. Mohli bychom sice říct, že nás to zdrželo, ale myslím, že jsme se rozhodli správně.

Proč původní materiál nebyl ten, s nímž jste se chtěli prezentovat?

Petrock: Ani jedna písnička nebyla dotažená do konce a u většiny jsme si nevěděli rady s tím, jak je pojmout. Proto jsme se shodli na tom, že jediná možnost, jak jít dál, je začít úplně od začátku. Možná jsme odložili nápady, ke kterým se někdy vrátíme. Před dvěma lety jsme ale měli pocit, že nám jsou k ničemu. Jedenáct novinek na Old Dogs New Tricks je jasně daných a specifikovaných.

Určili jste si nové ambice?

Lukemo: Sedli jsme si a řekli si, že je třeba najít k desce novou cestu. S nadšením a mnoha skvělými nápady se práce chopil především Pavel Bureš, náš tehdejší kytarista. V průběhu natáčení se stal producentem desky, ale současně přestal být členem kapely.

Jak to?

Lukemo: Zní to divně, ale je to tak. Spolu se svou přítelkyní Verčou, což byla naše baskytaristka, se rozhodli nás opustit a odjet do Austrálie. Současně jsme se ale dohodli, že album ještě dokončíme. To se také stalo, a když od nás v září Pavel a Verča odešli, rozhodli jsme se, že teď budeme pouze tříčlennou kapelou, která si bude další hráče najímat. Velmi nás to spojilo. To vědomí ostatně pozitivně ovlivnilo i samotné nahrávání alba. Dali jsme do toho maximum.

Měli jste vy tři také někdy nutkání odejít do zahraničí?

Petrock: Osobně jsem takovou chuť nikdy neměl. Měl jsem ale několikrát nutkání s kapelou skončit, což asi měli i ostatní. U mě to naposledy bylo před čtyřmi měsíci, kdy jsem se dozvěděl, že nás Pavel a Verča po natočení alba odpustí.
Lukemo: Jednou jsem přemýšlel o tom, že bych opustil kapelu kvůli svým pracovním ambicím. Měl jsem nabídku jít dělat do zahraničí. Rozejít se s Clou je pro mě ale něco, jako rozejít se se svou životní partnerkou. Měl bych z toho špatný pocit a nežilo by se mi dobře.
Rae: Odmalička mám muzikantský sen živit se hudbou. Nelákalo by mě odstěhovat se někam jinam, ale rád bych cestoval jako muzikant po světě. A z Clou jsem minulý rok v létě odešel. Bylo to ale jen na pět dnů, tak dlouho mi trvalo, než jsem po hádce vychladl.

Zdá se, že je poměrně náročné být v Clou – pro vás i vaše spoluhráče…

Petrock: Individualismus nás tří je tak velký, že je skutečně těžké v kapele fungovat. My tři jsme se s tím už naučili žít a umíme spolu komunikovat. Jakmile ale přijde někdo další, je to pro něho opravdu velmi složité.
Lukemo: Jsme v podstatě zakládající členové. Vždy, když jsme přijímali nové muzikanty, brali jsme je jako rovnocenné další členy kapely. Když jsme v roce 2005 vydali první album Postcards, byli jsme pro českou scénu něco nového. Teď je ale podobných kapel spousta, takže je pro nás důležité se semknout a všem ukázat, že jsme pořád nejlepší. Pokud to nevyjde, tak se asi rozpadneme. Fakt jsme do nahrávání nového alba šli s tím, že buď bude nejlepší, anebo to dál nemá význam. Teď jsme na to už sice jenom tři, ale věříme si.

Co je na nové desce to nejlepší?

Lukemo: Každá deska měla téma. První byla klučičí, měla nádech mládí. Druhé album nazvané jednoduše Clou bylo temnější, protože nás tenkrát opustil baskytarista a jako kapela jsme byli na rozcestí. Třetí For Tonight bylo ovlivněno naším předešlým baskytaristou Stephem, velmi emotivním člověkem. A novinka? Jsme už dospělí chlapi, kteří si chtěli zahrát rockovou muziku a použili k tomu všechny nástroje, jejichž zvuk se jim líbí. Také nám šlo o to, aby to valilo, mělo to sílu a energii. Je zajímavé, že když jsme měly před natáčením připravené demosnímky, byly tak dokonalé, že jsme následně ve studiu změnili jen jednu jedinou drobnost. To jsme v minulosti nikdy nezažili.