ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14604 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Brit Floyd: Gilmourovi se líbilo, že slyšel svou hudbu z publika

0 Petr Hašek 15.10.2012

Britská skupina Brit Floyd je revivalem slavných kolegů z formace Pink Floyd. Zatímco v Čechách v minulosti z tohoto ranku kralovali The Australian Pink Floyd Show, ve čtvrtek se v Praze představí právě Brit Floyd.

Během koncertu na sezení zazní nejslavnější kompozice z repertoáru britské skupiny v uvěřitelném provedení jejích hudebních následovníků. V čele seskupení stojí zpěvák a kytarista Damian Darlington, který odpověděl na následující otázky.

Jsou písně Pink Floyd muzikantsky náročné?

Nejsou vždy nutně technicky náročné, ale co dá zabrat, je dostat do nich tu správnou emoci. Vyvolat stejný pocit, který vytvářeli Pink Floyd. To je velice obtížné. Oni navíc byli průkopníci, to se týká zvukové stránky nahrávek. Není vždy snadné na pódiu nechat správně zaznít to široké spektrum zvuků, které zní z jejich alb. Je to výzva.

Uměl byste všechny písně zahrát zpaměti, kdyby vás vzbudili o půlnoci?

Řekl bych, že ano. Hraju je už spoustu let, někdy absolvuju i sto dvacet koncertů ročně. Zvládnul bych to, znám je skrz naskrz.

Znáte se s některými členy Pink Floyd osobně?

Potkal jsem všechny kromě Rogera Waterse. V devadesátých letech jsem dokonce hrál na narozeninové párty Davida Gilmoura. Tam jsem měl úžasný zážitek: zahráli jsme si na pódiu s Nickem Masonem. A představte si, že jsme dokonce dostali zaplaceno. Přestože bychom určitě byli ochotni za možnost hrát na takové akci naopak sami zaplatit.

Řekl vám někdo z Pink Floyd svůj názor na to, jak hrajete jejich hudbu?

Nikoho z nich jsem nepotkal v posledních letech, takže neznám názor přímo na Brit Floyd. Ale ještě když jsem byl v The Australian Pink Floyd Show, tak kapely, které jim vzdávaly hold, všichni podporovali. Gilmourovi se třeba strašně líbilo, že mohl poprvé slyšet svojí vlastní hudbu z publika.

Myslíte, že se někdy vrátí a pojedou na turné?

Mám-li být upřímný, myslím si, že ne. Od té doby, co před čtyřmi lety zemřel Richard Wright, už v to nedoufám. Navíc Roger Waters stále koncertuje. David Gilmour také zrovna nezahálí. Nanejvýš zahrají tak jeden příležitostný koncert, ale turné už podle mě nikdy nepojedou.

ŠÁRKA HELLEROVÁ