ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17779 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Aline Kominsky-Crumb na Festivalu spisovatelů Praha

0 Redakce 29.4.2009

Aline Kominsky-Crumb se narodila roku 1948 v New Yorku. Od mládí tíhla k alternativní kultuře, poté objevila svět undergroundového komiksu a sama začala kreslit – než zamířila do San Franciska – kde potkala Roberta Crumba – „vzteklýho, úchylnýho srabíka, kterej si dovoluje na silný ženský“. Publikovala kresby v časopise kolektivu kreslířek, až se s několika kolegyněmi rozhádala a založila svůj vlastní ženský komiks Twisted Sisters.

V roce 1978 se Aline provdala za Roberta Crumba. „Vzrušovaly mě Crumbovy zvrácený kresby, protože řada ženských objektů chtíče připomínala mě – a to dělá dobře mýmu extrémnímu narcismu.“ – „Naštěstí pro tebe, protože jsem ti pokaždý zachránila zadek!!“ Společně vymysleli komiksový seriál „Špinavý prádlo“ a také se přestěhovali na jih Francie.

Žijete ve Francii, přimělo vás k odjezdu zklamání z americké kultury?

Ve Francii je všeobecně méně citelná přítomnost masových medií a dosud se tam drží některé tradiční zvyky. Lidé tu jsou méně puritánští. Bohužel americké megamonstrum, které řídil Bush atd., globálně metastazuje. Vždycky jsem považovala a stále považuji americké umělce, spisovatele a filmové tvůrce za inteligentní, a vím, že se ze všech sil snaží tohle šílenství kritizovat, ale přesto nechci strávit celý život v USA.

 

Když jste se seznámila s Robertem Crumbem, co jste si myslela o jeho metodě, zaznamenávat život ve stylu komiksu? Připadalo vám to divné, nebo zábavné?

Já jsem vlastně kreslila autobiografické komiksy ještě předtím, než jsem potkala Roberta. Hodně jsem ovlivnila jeho styl ztvárňující život. Ovlivňovali jsme ostatně jeden druhého v tvorbě mnoha způsoby. Co se týče inspirace, neromantizuju si sama sebe, ani se neglorifikuju.

Vypsání vlastních problémů na papír může působit léčivě. Zajímalo by mě ale, jestli někdy nejste na rozpacích, když ve své práci tak detailně líčíte vlastní život?

Snažím se nemyslet na skutečnost, že jsem nakreslila sama sebe na záchodě. Říct úplně všechno je jakési nutkání – nemůžu s tím nic dělat, prostě s tím musím žít. Čím jsem starší, tím míň se starám, co si o mně lidé myslí.

Posloucháte stejný druh „staré hudby“ jako Robert?

Krátce poté, co jsme se potkali, mi Robert otevřel úžasný svět hudby z dvacátých a třicátých let. Často posloucháme hudbu po večeři, tak jako se většina lidí dívá na televizi. Nejnovější desky v jeho sbírce jsou většinou z počátku třicátých let, nejradši má období 1926 až 1933.

Myslíte, že byste něco dělala hodně jinak, když se podíváte zpět?

Dřív bych přestala s drogami a pitím, kdybych věděla, oč líp se budu cítit střízlivá!

Jaké to je žít s géniem?

Robert je ten nejlepší umývač nádobí, jakého jsem kdy poznala, a u snídaně je s ním legrace. Vždycky se směje mým vtipům a je můj nejoddanější fanoušek. Takhle si já představuju život s géniem.

JAN ZAHRADNÍČEK

 


Aline Kominsky-Crumb vystoupí na 19. ročníku mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha 7. – 11. června 2009 v divadle Laterna magika. Rezervace vstupenek na [email protected].