ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7726 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zpěvem k srdci s desetiletým Frišem

0 Redakce 17.6.2008

Příznivci folklóru se mohou těšit již na druhé letošní setkání s lidovou písní
a muzikou pořadu „Zpěvem k srdci“, který Český rozhlas Ostrava vysílá živě ze svého Studia 1.Ve středu 18. června se v něm od 18.00 hodin představí ostravská cimbálová muzika Friš, hostem u mikrofonu bude Jan Karpiel z polského Zakopaneho.

Pořad nese podnázev „Friš desetiletý“ a to právě proto, že ve středu v přímém přenosu oslaví Friš na rozhlasových vlnách své desetileté výročí. Cimbálovou muziku založili studenti Ostravské univerzity ještě pod původním názvem FiFOUni a spol. Brzy se však přejmenovali na Friš, což ve folklórním argotu znamená závěrečné rychlé tempo interpretovaných písní. Dnešní sestava se skládá hlavně z učitelů českého jazyka a hudební výchovy, učitele hry
na klarinet nebo houslistky divadelního orchestru Národního divadla moravskoslezského. Primášem této cimbálové muziky je Petr Kuřil. Uměleckým vedoucím Martin Gelnar, který tvrdí, že „při jejich poslechu pookřeje nejedno srdce posluchače“.

Hostem u mikrofonu, kterého bude mezi písněmi zpovídat redaktor ČRo Ostrava Jan Rokyta, bude Jan Karpiel ze Zakopaneho, významná folklórní osobnost goralského regionu.
Po skončení hodinového přímého přenosu budou oslavy desetiletého výročí CM Friš dále pokračovat. Samozřejmě dojde také na písničky na přání. Kdo bude mít chuť, může si navíc u mikrofonu zazpívat i sólově.

„Dáváme si za milý úkol nabídnout obecenstvu ve studiu i posluchačům doma u přijímačů možnost osvěžit si lidové písničky, které už třeba tak trochu pozapomněli. Poskytujeme jim také šanci poznat řadu písniček, které uslyší poprvé a budou je považovat za zajímavé. A to hlavní, to je aktivní zpívání jak během přímého přenosu, tak i po jeho ukončení,“ říká autor a průvodce pořadu Jan Rokyta.

Vstupné v hodnotě 50 Kč lze zakoupit na recepci ČRo Ostrava. Hodinový přímý přenos naladí posluchači ve středu 18. června od 18.00 hodin na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Třinecko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM, nebo také na internetových adresách: www.rozhlas.cz/ostrava a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.