ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13760 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zpěvák a herec Jiří Štědroň – od velkých hitů k osobitým šansonům

0 Redakce PLAY.CZ 10.6.2014

Ve středu 11. června bude mít od 19 hodin ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice recitál v dřívějších desetiletích populární zpěvák a dnes i známý herec s velmi příjemným hlasem Jiří Štědroň.

Jiří Štědroň

Jiří Štědroň vzešel ze vskutku profesionálního muzikantského rodinného prostředí, neboť dědeček byl kapelník, strýc Vladimír skladatel, otec Jan violista, bratr Jan učitel hudby a nakonec bratranec Miloš muzikolog a skladatel, mimochodem tvůrce hudby k legendární Baladě pro banditu. Sám Jiří Štědroň vystudoval herectví na brněnské JAMU.

Neklidné srdce, tak se jmenuje v české verzi původně italská písnička otextovaná Jiřinou Fikejzovou, která dokumentuje Štědroňovy začátky s orchestrem Gustava Broma na deskách Supraphonu. Za jeho doprovodu ji v duetu s Milanem Černohouzem natočil už v roce 1967. Byť už několik roků předtím měl na svém kontě řadu rozhlasových snímků. Po angažmá u Broma dostal Jiří Štědroň nabídku od pražského divadlo Apollo, kde tenkrát působili Karel Gott, Yvonne Přenosilová, Karel Hála, Petr Spálený a další známí interpreti. A po konci Apolla nadešly nejúspěšnější časy jeho kariéry s orchestrem Karla Vlacha, s nímž natočil několik velmi chytlavých songů, vesměs západoevropské provenience. Snad nejvíce se vepsal na počátku 70. let do posluchačského povědomí s převzatým hitem Angličana Chrise Andrewse Pretty Bellinda, ale měl i jiné hity jako Sedmikráska, Butterfly, Hrej mi, plavovlásko, Jak to chodí a další.

Zcela jistě ne všechny songy, které Jiří Štědroň v 70. a 80. letech zpíval, si zasluhují z dnešního hlediska pozornost. To se ovšem netýká jeho pravděpodobně nejlepší skladby, jež má jednoslovný název – Vlaky. Vznikla autorským úsilím Jindřicha Brabce a Vladimíra Poštulky a Jiří Štědroň ji natočil v roce 1974, tedy před 40 roky. Rodilý Vyškovan, dnes dvaasedmdesátiletý Jiří Štědroň, do širšího povědomí zejména dětského publika vrostl rolí prince v televizní pohádce o Popelce z roku 1969, v níž mu byla partnerkou půvabná Eva Hrušková. V této pohádce zazněla řada pěkných písniček autorů Angelo Michajlova a Ivo Fischera, mimochodem, bývalého českobudějovického rozhlasového redaktora.

Hudební setkání s Jiřím Štědroněm můžete prožít ve středu 11. června od 19 hodin ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1. Vstup na veřejnou nahrávku je volný, místenky budou k vyzvednutí v rozhlasové recepci hodinu před začátkem.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online