ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21223 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zlaté glóby nejvíce ocenily film The Artist

0 Redakce 17.1.2012

Nejúspěšnějším dílem se na letošním udílení filmových a televizních cen Zlaté glóby v Los Angeles se stal černobílý a téměř němý francouzský snímek The Artist (Umělec), když obdržel tři ceny – za nejlepší filmovou komedii či muzikál, představitel hlavní role Jean Dujardin si pak odnesl cenu pro nejlepšího herce ve filmové komedii či muzikálu. Ocenění získal i autor hudby k filmu Ludovic Bource.

Zlaté glóby udělované asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu se považují za předzvěst Oscara. Ocenění pro nejlepší film získal americký snímek Děti moje, jehož hlavní představitel George Clooney také dostal cenu pro nejlepšího herce.

Za přítomnosti mnoha hollywoodských hvězd včetně Dustina Hoffmana či Leonarda DiCapria ocenění za nejlepší nejlepší režii obdržel veterán Martin Scorsese za snímek Hugo a jeho velký objev. Nejlepší herečkou se zase stala Meryl Streepová za hlavní roli v životopisném filmu Železná lady o Margaret Thatcherové. Ceny za vedlejší role ve filmu převzali Christopher Plummer za snímek Začátky a Octavia Spencerová za drama Černobílý svět s tématem rasové nespravedlnosti. Herečka Michelle Williamsová pak získala cenu pro nejlepší herečku ve filmové komedii či muzikálu za ztvárnění titulní postavy snímku My Week with Marilyn (Můj týden s Marilyn).

Cenu pro nejlepší zahraniční film si odnesli tvůrci íránského snímku Rozchod Nadera a Simin, kteří se také postarali o jeden z mála skutečně vážných okamžiků celého večera. "Chtěl bych vám říct něco o  Íráncích. Myslím, že to jsou skutečně mírumilovní lidé," řekl řežisér filmu Asghar Farhádí v době rostoucího napětí mezi USA a jeho zemí.

Asociace zahraničních novinářů za celoživotní dílo letos odměnila herce Morgana Freemana, který si od přítomné hollywoodské smetánky vysloužil ovace ve stoje.

Cenu za nejlepší scénář za jeho film Půlnoc v Paříži si tradičně nepřišel vyzvednout Woody Allen. Mezi televizními díly bodovalo drama Homeland (Vlast), které získalo cenu pro nejlepší dramatický seriál. V komediální kategorii pak bodoval seriál Taková moderní rodinka, který znají i čeští diváci. Zpěvačka Madonna získala cenu pro nejlepší filmovou píseň za skladbu Masterpiece.

rwi