ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16299 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Zemřela Etta James

0 Redakce 22.1.2012

Ve věku 73 let zemřela v pátek ráno v Riverside nedaleko Los Angeles americká soulová zpěvačka Etta James. Podle jejího dlouholetého manažera Lupe De Leona podlehla komplikacím spojeným s leukémií. Hospitalizována byla již koncem loňského roku, tehdy kvůli potížím s dýcháním. Trpěla také cukrovkou, ledvinovými problémy i demencí.

V roce 2009 jí byla diagnostikována Alzheimerova choroba a na začátku loňského roku jí lékaři oznámili, že trpí leukémií. Minulé Vánoce strávila v nemocnici a informace o jejím zdravotním stavu byly pesimistické. 

K jejím největším hitům patří písně At Last!, I’d Rather Go Blind, The Wallflower nebo Good Rockin’ Daddy. „Sama si do repertoáru vybírám písně. Všechno, o čem zpívám, jsem prožila,“ řekla.

V 50. letech byla jednou z klíčových postav začínajícího r’n’b. Světově ji proslavila v roce 1961 balada At Last! ze stejnojmenného alba, jejího debutu. Bylo to také její nejúspěšnější album. V hitparádě Billboardu skončilo na osmašedesáté příčce.

Její život provázela řada obtíží. Bojovala s obezitou, léčila se ze závislosti na heroinu a měla řadu problematických vztahů. V roce 2003 absolvovala kvůli obezitě operaci žaludku a zhubla o sto kilogramů.

V roce 1993 byla uvedena do Rock’n’rollové síně slávy. Během své kariéry zpívala blues, soul, R&B a gospel, se kterým v pěti letech začínala v kostelním sboru.

První Grammy dostala v roce 1995 za album Mystery Lady: The Songs of Billie Holiday. Další získala v letech 2003 a 2005. V roce 2003 dostala od akademie udílející Grammy cenu za celoživotní dílo.

JŠp