ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4774 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Začal další ročník nejslavnějšího festivalu nezávislého filmu Sundance

0 Redakce 20.1.2012

V utažském Park City začal další ročník nejslavnějšího festivalu nezávislého filmu Sundance. Přehlídka láká na více než 110 snímků z celého světa. Je mezi nimi i nový český film Čtyři slunce režiséra Bohdana Slámy, který na akci budou soutěžit v sekci pro světový hraný film.

Letošní přehlídka potrvá do 29. ledna. Kromě filmů nabídne i hudební vystoupení, například Lou Reeda či Patti Smith.

Reklama Sláma se na Sundance objevil již v roce 2009 se snímkem Venkovský učitel. Tehdy se dostal do nesoutěžního výběru "10 Directors to Watch". Sestavují jej každý rok redaktoři filmového magazínu Variety s tím, že jde o deset výjimečných režisérů, jejichž filmy stojí za to vidět. Slámův nový snímek je příběhem o rodinné krizi a hodnotě rodinných vztahů.

Sundance již tradičně představuje místo, kde se setkávají neznámí tvůrci s již zavedenými hvězdami oboru. Distributoři tu také hledají nový nezávislý hit, jakým se tu například loni stal thriller o finanční krizi Margin Call.

Návštěvníci festivalu uvidí například thriller Arbitrage (Arbitráž) režiséra Nicholase Jareckiho. Richard Gere v něm ztvárňuje podvodného magnáta z hedgeového fondu. Dokument Detropia zase nabídne pohled na vzestup a pád centra amerického automobilového průmyslu Detroitu. Snímek We're Not Broke (Nejsme na mizině) pak zkoumá, jak se velké firmy vyhýbají placení daní, a prokládá to záběry dokumentujícími protestní hnutí Occupy Wall Street.

Filmový festival Sundance se poprvé konal v roce 1978. Přehlídka se pro mnoho tvůrců stala odrazovým můstkem ke slávě. V roce 2007 zde například na sebe upozornil snímek Once, v němž jednu z hlavních rolí ztvárnila Markéta Irglová.

rwi