ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18742 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vzpomínka na Pepu Streichla ve vysílání ČRo Ostrava

0 Redakce PLAY.CZ 13.8.2013

Český rozhlas Ostrava odvysílá ve středu 14. srpna od 15.05 hodin, jako vzpomínku na písničkáře a bluesmana Pepu Streichla, reprízu pořadu Apetýt z února letošního roku. Je to poslední z pořadů ČRo Ostrava, ve kterém byl Pepa Streichl hostem. Zemřel ve věku nedožitých 64 let v pondělí ráno. Ještě v sobotu v Ostravě koncertoval.

Pepa Streichl v hodinovém pořadu Dagmar Misařové vzpomínal na své muzikantské začátky, na první nahrávání v ostravském rozhlase i na to, jak vznikaly některé z jeho nejznámějších písniček.

Na regionální hudební scéně se Pepa Streichl objevil v druhé polovině 60. let. Ve větší míře se prosadil až v 80. letech. Nejprve psal písně pod vlivem amerických vzorů v čele s Bobem Dylanem, až postupem času u něho převážila bluesová forma sdělení.

Svůj bluesový život žil se vším všudy včetně častého střídání zaměstnání. Byl vulkanizérem, řidičem náklaďáku, měřil vodu ve studních, uklízel chodníky v Praze, opravoval gumové hračky a lehátka, pracoval jako kulisák a rekvizitář v ostravské televizi, posunovač na dráze nebo topič v ostravském kině Vesmír. Nakonec se v roce 1983 vydal na “volnou nohu” jako písničkář.

Pomohl objevit Jaromíra Nohavicu, když s ním jako hostem svého bloku vystoupil v roce 1982 na festivalu Folkový kolotoč. Stali se uměleckými partnery a často poté podnikali společné koncerty i šňůry. Na cesty autem, kdy si vzájemně poprvé přehrávali nově napsané písničky Pepa Streichl vždy rád vzpomínal.

Debutové album Samota, samota vyšlo Streichlovi až v roce 1990. V následujících letech, kdy už se úplně obrátil k blues, vystupoval buď sólově nebo s proměnlivými sestavami. Na začátku 90. let postihla Pepu Streichla mozková mrtvice. Na dlouhou dobu ho vyřadila z hudebního branže. Přesto se mu díky velkému úsilí podařilo na hudební scénu opět vrátit.

Středeční vzpomínkový pořad Apetýt Českého rozhlasu Ostrava s Pepou Streichlem naladí posluchači na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Těšínsko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM nebo také na internetových adresách: www.rozhlas.cz/zive a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Poslouchejte ČRo Ostrava online