ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5814 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vysíláme přímý přenos ze Strážnice 2014

0 Redakce PLAY.CZ 23.6.2014

Vydejte se s námi na 69. ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. V přímém přenosu Českého rozhlasu Ostrava, Olomouc a Brno vás v neděli 29. června od 10.30 hodin pozveme na unikátní vystoupení vítězů soutěže Zpěváček, která probíhá již dvacet let! Doprovodí je Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů a Lidová hudba Gaudeamus. Tímto jedinečným posluchačským zážitkem vás provede Petra Polzerová.

První ročník, v té době ještě celostátní přehlídky Zpěváčků, se uskutečnil ve Velkých Losinách v roce 1995. U jeho zrodu stáli spolu s výborem Folklorního sdružení ČR manželé Libuše a Miroslav Drtilovi, vedoucí folklorního souboru Markovice Postřelmov. Za uplynulých deset let tato akce získala širokou podporu a celostátní i mezinárodní význam. Vedle Folklorního sdružení ČR jsou spolupořadateli finálového kola soutěže Obec Velké Losiny, Lázně Velké Losiny, Český rozhlas Ostrava a Olomouc, Ruční papírna Velké Losiny a Olomoucký kraj. „Hlavním smyslem soutěže je motivovat děti, jejich rodiče, pedagogy a vedoucí souborů k rozvoji zpěvu lidových písní v podání mladých interpretů, poznávání národního odkazu tradiční lidové kultury a jeho propagace ve společnosti,“ říká režisér přímého přenosu Michal Bureš z Českého rozhlasu Olomouc.

Finále soutěže, která má postupový charakter a účastní se jí na 6 tisíc dětí v celé ČR, se pravidelně účastní cca 50 dětí ve věku do 15 let se dvěma písněmi. Jednu z nich zazpívají a capella, druhou pak za doprovodu některé ze tří pozvaných lidových muzik, které nejlépe odpovídají regionálnímu zaměření zpěváka (Severní Morava, Jižní Morava, Čechy). Výsledky soutěže hodnotí odborná porota. Propozice soutěže jsou každoročně zveřejňovány v časopise Folklor. Jako hosté se soutěže účastní mladí zpěváci a zpěvačky ze Slovenska (finalisté soutěže Slávik Slovenska), často také z Bulharska, Maďarska, Polska, Rakouska a Ruska. Sobotní program je tradičně semifinále soutěže, nedělní pak finále. Děti i jejich rodiče a sourozenci v průběhu víkendu rádi využívají možností návštěvy Zámku Velké Losiny, Ruční papírny Velké Losiny a koupání v krytém bazénu Lázní Velké Losiny. Nevšední atmosféru soutěže v rozkvetlém parku Lázní Velké Losiny dotváří lidoví řemeslníci s ukázkami a prodejem výrobků tradičních řemesel.

Finálovým koncertem však příležitosti k vystoupení zpěváčků nekončí. Vybraní účastníci jsou zváni na finále soutěže Slávik Slovenska. Ve spolupráci pořadatelů obou soutěží v České a Slovenské republice jsou střídavě pořádány koncerty nejlepších účastníků v Praze a v Bratislavě. Ve spolupráci s rozhlasem Bulharské republiky se finalistka soutěže v roce 2004 zúčastnila obdobné akce v Bulharsku. Desítka nejlepších se vždy jednou za dva roky představí v samostatném programu Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů “Písní a tancem” v Luhačovicích. Finalisté i regionální vítězové soutěže jsou stále častěji zváni na významné folklorní slavnosti a mezinárodní folklorní festivaly v ČR. Péčí ostravského a olomouckého studia jsou koncerty zaznamenávány a vydávány na CD nebo DVD.

Poslouchejte ČRo Ostrava online