ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27696 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vánoční vysílání Českého rozhlasu České Budějovice

0 Redakce PLAY.CZ 23.12.2013

Přijměte pozvání k poslechu svátečních pořadů Českého rozhlasu České Budějovice. Po celý rok vstupuje do domovů mnoha Jihočechu na svých vlnách 106,4 MHz a přináší vše podstatné z našeho kraje, ale hlavně radost a zábavu vtělenou do slov a tónů. Od Štědrého dne po Štěpána je pro posluchače připravena tradiční pestrá vánoční nadílka potěšení, příjemné hudby, krásných povídek, vzpomínání i rozjímání.

Rozhlasové dárky si můžete začít rozbalovat na Štědrý den už po 8. hodině. Sváteční atmosféru do domovů všech posluchačů rozešlou moderátorky Katka Hálová a Eva Kadlčáková v pořadu Vánoční nadělování. Jejich povídání se bude točit nejen kolem štědrovečerních příprav a vánoční hudby, ale především budete mít možnost si s nimi zasoutěžit o celou řadu krásných dárků. Že také dechovky koledují, se můžete přesvědčit po 12. hodině. Většina dechových orchestrů má v repertoáru koledy i vánoční písně. I v netypických úpravách pro žestě mohou znít české koledy krásně. Po 13. hodině pak uslyšíte povídání Ivana Studeného s dirigentem a skladatelem Jiřím Temlem o vánočním muzicírování nazvané Splnilo se písmo svaté. Součástí pořadu jsou ukázky ze stejnojmenného pásma Temlových úprav koled, které nacvičili českobudějovický dětský sbor Jitřenka a Jihočeská komorní filharmonie. Ve 13.45 můžete prožít Vánoce v rodině folkové zpěvačky Pavlíny Jíšové. Do rodinného povídání a vzpomínání se přidaly také její maminka Jiřina a dcera Adéla. Na Štědrý den od 16 hodin si nenechte ujít pořad Vánoce s vůní kardamomu a skořice. Vypráví to tom, jak známé jihočeské perníkářky Julie Chadimová ze Strakonic a Božena Janková z Jankova mají před Vánocemi napilno, když pečou stromečky, ozdoby a dokonce i celé perníkové betlémy. Ke štědrovečerní večeři po půl páté si můžete naladit nostalgické pásmo vánočních písniček a vyprávění o nich nazvané Tenkrát o Vánocích. Do této vzpomínkové písničkové půlhodinky přispěli svým vyprávěním Naďa Urbánková, Karel Štědrý, Jaroslav Hutka, Pavlína Filipovská a Josef Zíma.

Na Boží hod krátce po poledni uslyšíte vánoční příběhy čtenářského spolku Veselé poutnice. Ty každý rok přemýšlejí, jak podpořit ve vánočním čase domácí hospicovou péči. Letos vymyslely adventní čtení. Připravily příběhy veselé i vážné, jako život sám, od známých i méně známých autorů. O svém vztahu k Vánocům a na svá středoškolská českobudějovická léta zavzpomíná ve 13.30 herečka Iva Janžurová. Po 15. hodině zveme na Vánoce Jindřicha Bubna. Dnes je mu 92let, „pár“ stromečků za svůj život tedy už stihnul ozdobit. Zavzpomíná na Vánoce před cca 80 lety, povypráví, jak je na Vánoce v roce 1945 překvapili Rusové s revolvery v ruce, zažil nejedny Vánoce ve Švýcarsku, kam s rodinou emigroval. Také unikátní betlém punčochářského mistra Tomáše Krýzy má svůj příběh, proto osudy tvůrce největšího mechanického betléma na světě a jeho celoživotního díla přiblížíme po 16. hodině.

Vánoční pohádky jsou v mnoha rodinách neodmyslitelnou součástí každých Vánoc. Je v nich hodně fantazie, životního moudra i podnětných myšlenek. Hlavními protagonisty bývají nejčastěji princezny a princové. Hrdiny, bez kterých by ale mnohdy pohádky neměly dobrý konec, nejsou jen lidé, ale i zvířata. A právě na zvířata ve vánočních pohádkách se na Štěpána po 9. hodině zaměří redaktorka Jitka Cibulová Vokatá. Vzácný čas s Luďkem Munzarem můžete strávit v půl jedné. Sváteční setkání s tímto vynikajícím českým hercem natočil Jiří Kasal.

Pro sváteční čas jsme také přichystali záznamy předvánočních koncertů ze Studiového sálu. V úterý 24. prosince po 15. hodině odvysíláme adventní koncert kapely Spirituál kvintet, ve středu 25. prosince po 14. hodině uslyšíte písně času vánočního v podání Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a ve čtvrtek 26. prosince po 13. hodině zazní české šlágry ze zlatých časů swingu v podání Václava Marka a jeho Modré hvězdy.

24. a 25. prosince vždy v 18.30 uslyšíte vánoční povídky. Tou štědrovečerní bude vlídná duchařská historka českého novináře a spisovatele Ignáta Herrmanna o staré panu Václavovi. Legendu o vánoční růži švédské spisovatelky Selmy Lagerlöfové jsme připravili na Boží hod. Štěpánská pošta aneb sváteční výběr sonetů Williama Shakespeara s profesorem Martinem Hilským i hudebním skladatelem a klavíristou Danielem Dobiášem si můžete naladit 26. prosince ve stejném čase.

Podrobný program vánočního vysílání Českého rozhlasu České Budějovice naleznete na internetových stránkách budejovice.rozhlas.cz.

Přejeme Vám šťastné Vánoce a příjemný poslech na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice – 106,4 MHz pro jižní Čechy, 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko.
Poslouchejte ČRo České Budějovice online