ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5289 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V pořadu Radio 1 On Stage se představí Kiasmos

0 Redakce PLAY.CZ 17.5.2016

V úterý 17. května ve 22:00 odvysíláme v rámci pořadu Radio 1 On Stage záznam vystoupení severské dvojice Kiasmos. Potkali se v ní islandský skladatel Ólafur Arnalds a elektronický hudebník Janus Rasmussen z Faerských ostrovů. Táhlým klavírním a houslovým motivům prvního jmenovaného dělají ve skladbách Kiasmos společnost atmosférické beaty dub techna či downtempa. Osobitý mix ambientu, postklasické hudby a minimal elektroniky zazněl v pražské premiéře na večírku Midnight Session loni v listopadu v Paláci Akropolis.

Islandský skladatel Ólafur Arnalds byl v polovině minulé dekády mezi prvními hudebníky, kteří se pustili do fúzování komorní hudby s post-rockovými náladami či křehkým ambientem. Natočil kritikou ceněné desky, za svoji tvorbu pro televizi získal prestižní cenu BAFTA a jeho skladby se objevily i ve filmovém trháku Hunger Games. Arnalds ale odmítá stát na jednom místě a důkazem jeho evoluce je projekt Kiasmos, který tvoří společně s Janusem Rasmussenem z elektronických projektů Bloodgroup a Byrta. Společně se na svém předloňském albu pro značku Erased Tapes vydali až kamsi k hranicím experimentálního techna.

V rámci projektu Kiasmos nechává Arnalds své křehké neoklasicistní melodie zdobit beatovou alchymií Januse Rasmussena a na jejich eponymní debut servíruje zvláštní éterickou verzi microhouse či minimalistického techna. Album vzniklo v Arnaldsově nově vybudovaném studiu v Rejkjavíku, kde oba hudebníci několik měsíců zkoumali průsečík mezi elektronickými rytmy a klasickými hudebními instrumenty.

Debutové album Kiasmos je určitě překvapením pro fanoušky obou táborů – pro Arnaldsovy příznivce je nejspíše nečekaně taneční, pro stoupence Rasmussenových Bloodgroup zase možná až příliš experimentální. Vykročit ze zavedených škatulek byl ale původní plán Kiasmos. Album slavilo úspěch – dostalo se mezi čtyřicítku nejlepších desek roku v časopisech Uncut nebo Clash a pochvalné recenze přišly i z Pitchforku nebo Drowned in Sound.

Webové stránky Kiasmos: https://www.facebook.com/kiasmos/

ZÁZNAM KONCERTU KIASMOS RADIO 1 ODVYSÍLÁ V ÚTERÝ 17. KVĚTNA 2016 VE 22:00 V RÁMCI POŘADU RADIO 1 ON STAGE.

V dalších vydáních pořadu Radio 1 On Stage uslyšíte:
31.5.2016 – ULRICH SCHNAUSS (koncert z 26.11.2015, Praha – Palác Akropolis)
14.6.2016 – FISMOLL (koncert z 20.6.2015, Praha – United Islands of Prague)

http://www.radio1.cz/onstage

Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM a po internetu. Více informací najdete na www.radio1.cz, kde jsou ke stažení i mobilní aplikace.

Poslouchejte Radio 1 online