ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26091 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Únorová výstava fotografa Jana Pihery

0 Redakce PLAY.CZ 30.1.2013

Výstavní prostor Českého rozhlasu České Budějovice nabídne v únoru 2013 výstavu fotografií Jana Pihery. Hlavním námětem fotovýstavy jsou především města a mosty. Města mají svá tajemná zátiší, obrazy mostů se zrcadlí v temné vodní hladině.

Jan Pihera se narodil v roce 1949 v Českých Budějovicích a celý život pracoval jako dělník. Fotografování se začal naplno věnovat před čtyřmi roky, kdy si v jednom okamžiku splnil dva své velké sny: pořídil si digitální zrcadlovku a odcestoval na Nový Zéland. Své umění se snažil zdokonalit na kurzu digitální fotografie Univerzity třetího věku u PeaDr. Františka Batysty, kde pronikl i do základů úprav digitálních fotografií.

„Zřejmě nemám žádnou z vlastností, které zdobí úspěšné fotografy: postřeh, rychlost, fotografické vidění, intuici nebo tvůrčí myšlení. Ale díky softwarovému vybavení v počítači fotografie různě upravuji. Mohu tak doma uskutečňovat své barevné představy a zkoušet pro mne nové postupy. Je to vzrušující a obohacující,“ říká pokorně fotograf Jan Pihera.

Na fotografiích Jana Pihery se střídají dva motivy: města a mosty. Ke každému z těchto motivů má autor rozdílný vztah s kladnými i zápornými emocemi. “Nemusím města. Jsou plná různých strašidel, graffiti, lidí a psů, přeplněná auty působících hlomoz, napětí, zmatky a shon. Přesto mají svá tajemná zátiší, parky, sady a fontány, mají zvláštní půvab po západu slunce,“ dodává Pihera. Rozporuplný pocit z moderních měst Janu Piherovy vynahrazuje pohled na hladinu jihočeských řek a rybníků: „Miluji klid i vlnění vodní hladiny. Vytváří tisíce fascinujících a neopakovatelných obrazů zrcadlících se mraků, keřů, stromů, domů i mostů. Stačí jen přivřít oči a přidat paletu barev. Umět tak jen střípek zachytit.“

Výstavu fotografií Jana Pihery můžete navštívit do konce února v pracovních dnech mezi 9. a 18. hodinou ve Výstavním prostoru denní kavárny v budově Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1. Zahájena bude slavnostní vernisáží v pondělí 4. února v 16.30.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online