ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7436 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tibet – poetická kytarovka z Brna v ostravském Abbey Road

0 Redakce PLAY.CZ 11.3.2013

Ve čtvrtek 14. března se ve Studiu 1 v Českém rozhlase Ostrava představí brněnská kapela Tibet. Stálice české klubové scény a velkých festivalů vystoupí v rámci série koncertů Radio Ostrava Live.

Tibet patří k nejstarším aktivním brněnským rockovým kapelám. Formace vznikla v roce 1991 a záhy se zařadila mezi hvězdy tuzemské klubové scény. Tvorba kapely byla od počátku ovlivněná americkým alternativním rockem a evropskou nezávislou rockovou a popovou scénou. Renomé si skupina vybudovala i v Evropě. Zahrála si rovněž před kapelami Def Leppard nebo Smokie.

Kapela hrající ve složení zpěvák Jiří Sekerák, baskytarista Jiří Štefl, kytarista Lukáš Hrabovský a bubeník Zbyněk Raušer (mj. též bubeník kapely Support Lesbiens) má zatím na svém kontě čtyři řadová alba. Charakteristická je na nich snaha o vytvoření dobré současné písničky. Kapela klade důraz na sdělný, čistý a pokud možno vtipný český text a samozřejmě kvalitní aktuální zvuk a aranže.

Loňská albová novinka s názvem Robinsonaut patřila k nejambicióznějším projektům na domácí hudební scéně. „Už před natáčením jsme se všichni shodli, že hudbu děláme jen pro sebe, protože život je příliš krátký na to, abychom ztráceli čas a dělali nějaký sračky podle a pro kohokoliv jinýho,“ tvrdí frontman Tibetu Jiří Sekerák. Kolekci kvalitních popových písniček se skvělými texty produkoval Jan Ponocný (Cirkus Ponorka, spolupráce s Miroslavem Žbirkou nebo Ivanem Králem). Titulní singl, ve kterém hostuje zpěvačka Tereza Černochová, se okamžitě vyšvihl v žebříčku IFPI na druhé místo mezi nejhranějšími novinkami v českých rádiích a bodoval i v televizní hitparádě Medúza. „Zrovna jsem se po víkendu vrátil z New Yorku a kamarád mi psal, že máme druhou nejhranější novinku v oficiální hitparádě IFPI. Známí mi volají, že to slyšeli v restauraci, v autorádiu… To jsou věci, které by nás fakt nikdy nenapadly,“ popisuje baskytarista kapely Jiří Štefl. Podle něj přispělo k nečekanému úspěchu písničky i to, že si Tereza Černochová se zpěvákem Tibetu hlasově sedli. „Přitom to nebyla žádné spekulace, zkoušky a přípravy. Prostě jsme jí poslali nahrávku, text a ona pak přišla do studia a dala to na první dobrou,“ dodává.

Kromě producenta Jana Ponocného vtiskl nahrávce svůj rukopis i americký zvukař Steve Walsh (mj. spoluhráč Norah Jones, spolupráce s November 2nd), který album míchal. „Jeho přímočarý přístup k celkovému pojetí byl natolik odlišný od místních zvyklostí, že nám chvíli trvalo se v tom zorientovat a sžít se s tím. Ale výsledek je naprosto excelentní a podle ohlasů kolegů je ta americká stopa docela patrná,“ popisují muzikanti.

Koncert kapely Tibet, tradičně přístupný veřejnosti, začíná v 18.00 hodin. Vstupenky v hodnotě 80,- Kč lze zakoupit v předprodeji a v den koncertu na recepci Českého rozhlasu Ostrava a v Ostravském informačním servisu.

Český rozhlas Ostrava naladí posluchači na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Těšínsko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM nebo také na internetových adresách: www.rozhlas.cz/zive a
www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Poslouchejte ČRo Ostrava online