ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4820 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Sváteční vysílání Českého rozhlasu České Budějovice

0 Redakce PLAY.CZ 2.7.2013

Na dvojici svátečních dnů – pátek 5. července (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje) a sobotu 6. července (Den upálení mistra Jana Husa) – jsme do našeho vysílání zařadili několik zajímavých pořadů, které by jistě neměly uniknout Vaší pozornosti. Zveme Vás k poslechu svátečního vysílání Českého rozhlasu České Budějovice

V pátek 5. července krátce po 13. hodině uslyšíte, jak se píše příběh Cyrila a Metoděje. Právě o tom si bude redaktor Ivan Studený povídat s Miroslavem Osčatkou, scénáristou celovečerního dokumentárního dramatu Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. Dozvíte se, čím oslnili bratři ze Soluně vyznavače pohanských rituálů na Velké Moravě, nakolik čerpal scénárista z historických pramenů, v čem mu pomohla fantazie a co dodalo věrozvěstům sílu prosadit své ideály navzdory četným příkořím.

Hned vzápětí ve 13.30 se můžete zapojit do živé debaty Ivana Studeného s teologem Tomášem Králem z tiskového oddělení řeckokatolického exarchátu o odkazu svatých Cyrila a Metoděje o staroslověnštině a o tom, jak soluňští bratři ovlivnili naši kulturu. Vaše dotazy můžete zatelefonovat přímo do vysílání na číslo 386 355 444.

Páteční čas po 14. hodině je vyhrazen záznamu slavnostního koncertu jihočeské folkové kapely Nezmaři a Rozhlasového swingového orchestru k 90. výročí rozhlasového vysílání, který se uskutečnil koncem května v českobudějovickém Metropolu.

Navíc jsme pro pateční ranní a odpolední vysílání připravili speciální rozhlasové soutěže o knihu Jindry Jarošové Svatí kacíři, která právě vyšla ve vydavatelství Radioservis k 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Za tento román byla Jindře Jarošové udělena Cena Miroslava Ivanova za literaturu faktu.

sobotu 6. července se při poslechu Českého rozhlasu České Budějovice můžete živě přenést přímo do dění oslav 8. výročí znovuotevření Vítkova Hrádku nedaleko Přední Výtoně na Lipensku. Vítkův Hrádek je nejvýše položený hrad v České republice. V odpolední Fontáně netradičně mezi 14. a 16. hodinou na Vás čeká kronika dávné historie hradu i patnácti let jeho oprav do současné podoby, setkání s obyvateli zapomenutého kraje na druhé straně lipenské nádrže, i Karlem IV. a dalšími historickými postavami, šermíři, řemeslníky i horolezci.

Na sobotu v půl páté odpoledne jsme připravili pořad Petrovy Chelčice. Dozvíte se, jak je v jihočeské vesnici pečováno o odkaz Petra Chelčického, radikálního středověkého reformátora a Husova současníka. Pořad natočil redaktor Filip Černý s Klárou Kavanovou Muškovou, autorkou studie o Petru Chelčickém a jeho odkazu. Uslyšíte ukázky ze spisu Petra Chelčického Sieť viery pravé, které načetl Přemysl Rut.

Přejeme Vám příjemný poslech na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice – 106,4 MHz pro jižní Čechy a 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online