ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9987 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Startuje Moravský rok 2014

0 Redakce PLAY.CZ 4.7.2014

Čtvrtý ročník projektu Moravský rok bude letos pro posluchače moravských regionálních stanic Českého rozhlasu v přímém přenosu objevovat technické památky Moravy a Slezska. Čtveřice putování slibuje jízdu automobilovými veterány na Ecce Homo ve Šternberku, putování parním vlakem do Osoblahy na jediné úzkokolejce na Moravě nebo návštěvu ruční papírny z roku 1596 ve Velkých Losinách. Projekt startuje 12. července v 10.00 hodin přenosem z Dolní oblasti Vítkovice.

„Ostrava má ďábelskou úchylku krásy“, říkává ostravská spisovatelská legenda Miroslav Stoniš, rodák z Vítkovic, který zná důvěrně od dětství prostředí ostravských kolonií. Na půdorysu jedné z nich vyrostl jedinečný a unikátní průmyslový areál Dolní Vítkovice. Na pouhých 15 ha tady spolu pracovali horníci na Dole Hlubina, dělníci na koksovně i slévači u vysokých pecích Vítkovických železáren. Od roku 2002 nese tento areál status Národní kulturní památky, šest let nato byl zapsán na seznam Evropského dědictví.

„S helmou na hlavě vyjedeme živě lanovkou do nejvyššího patra Vysoké pece č. 1, odkud je výhled na celou Ostravu, Dolní oblast, ale také část Beskyd. Cestou dolů si prohlédneme útroby pece. Kdysi tady naměřili 1500 stupňů Celsia. Zastavíme se také v bývalém plynojemu, jehož průměr dosahuje 71 metrů,“ zve k poslechu Dagmar Misařová, moderátorka přenosu a redaktorka Českého rozhlasu Ostrava. Podle návrhu architekta Josefa Pleskota byl plynojem přestavěn do podoby unikátního vzdělávacího a kulturního centra s multifunkční aulou pro 1524 návštěvníků. Vzhledem k výborné akustice bylo vybráno pojmenování Gong. Aby aula získala svou původní siluetu, musel být zapadlý zvon plynojemu zvednut o 1492 cm. To má svou hlubší symboliku – je to také letopočet objevení Ameriky a výška jesenického vrcholu Praděd, který je za pěkného počasí vidět i z vyhlídkové plošiny vysoké pece č. 1. Tato ojedinělá stavba byla zařazena na mezinárodním veletrhu realit Expo Real v Mnichově v roce 2013 mezi TOP 10 staveb světa.

„Navštívíme také někdejší VI. energetickou ústřednu, která se proměnila na Malý svět techniky. Obří vědecko-technická výstava nás provede vývojem techniky v českých zemích za posledních dvě stě let. Mezi vystavenými exponáty je i ponorka Nautilus. Malí i velcí si sem chodí hrát,“ doplňuje k přenosu jeho režisér Michal Bureš.

Proměna zrezivělého srdce ocelového města, spojení starého s novým, minulosti se současností a vizemi budoucnosti, unikátní zvukové záběry, dobrá hudba a hosté, pro které jsou Dolní Vítkovice srdeční záležitostí – takový bude program prvního přímého přenosu Moravského roku 2014. Neopomene se ani na posluchačskou soutěž na telefonu 702 005 001.

Český rozhlas Ostrava naladí posluchači na frekvencích: REGION 99,0 FM * Ostravsko 107,3 FM * Těšínsko 105,3 FM * Opavsko 102,6 FM * Bruntálsko 95,5 FM nebo také na internetových adresách: http://www.rozhlas.cz/iradio/zive_regionalni a www.play.cz/cesky-rozhlas-ostrava.

Poslouchejte ČRo Ostrava online