ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6771 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Startuje kampaň „Daruj krev s Českým rozhlasem“ – má nové tváře a nového partnera

0 Redakce PLAY.CZ 20.6.2014

V pondělí 16. června začala kampaň projektu „Daruj krev s Českým rozhlasem“. Jejím novým generálním partnerem je VZP. Novými tvářemi se stali přímo zaměstnanci Českého rozhlasu: zahraniční zpravodaj Robert Mikoláš, sportovní redaktor Tomáš Kohout a moderátorka Tereza Stýblová.

Jejich příběhy, resp. důvody, které je vedly k dárcovství krve a podpoře projektu „Daruj krev s Českým rozhlasem“, mají prvodárcům pomoci odstranit obavy, které většinou odběr krve provázejí. Např. obava z bolesti, boj proti lenosti na odběr krve dojít či stereotyp „mě se to netýká“. Vizuálním znakem kampaně je vyhrnutý rukáv na pravé ruce.

„U nás naštěstí nehrozí zemětřesení, tornáda ani tsunami. Ale vážné nehody nebo vážná onemocnění se nám nevyhýbají. Transfuze je někdy to jediné, co může pomoci. A právě vaše krev může zachránit lidský život. Udělejte si chvilku a staňte se dárcem krve. Není to bolestivé, ale může to ušetřit spoustu bolesti. Darujte krev s Českým rozhlasem,“ vyzývá v kampani

zahraniční zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

V letošním roce se k našemu projektu „Daruj krev s Českým rozhlasem“ připojil významný partner – Všeobecná zdravotní pojišťovna. Tímto ji patří velký dík. Smyslem je nejenom pomoci transfuzním stanicím, ale také především rozšířit řady prvodárců, tzn. lidí, kteří dosud nemají žádnou zkušenost s dárcovstvím krve a následně je u pravidelných odběrů krve udržet,“ popisuje generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Kampaň bude trvat necelý měsíc a bude v ní využita většina mediatipů, nejvíce tiskových a internetových. Další aktivní podporou bude umístění třech videí s tvářemi projektu na kanál YouTube. K projektu byla zřízena speciální microsite www.darujkrev.rozhlas.cz.

„V České republice máme dlouhodobě nedostatek dárců krve. Dárci mohou darovat krev opakovaně, ale v budoucnu by mohl nastat vážný problém. Stávající dárci již nebudou moci krev darovat, např. z důvodů věkového nebo zdravotního omezení. Proto potřebujeme získat nové prvodárce, z nichž by se postupně stali opakovaní dárci krve,“ říká přednostka Transfuziologického úseku Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze Zdenka Gašová.

Do projektu se zapojila většina transfuzních stanic v České republice. Ty také vytipovaly nejvhodnějších termínů pro prvodárce. Zájemci se mohou registrovat právě na www.darujkrev.rozhlas.cz, kde si mohou vybrat konkrétní lokalitu a termín. V některých případech je však nutný další krok, a tím je rezervace termínu telefonicky na konkrétní transfúzní stanici.

„Díky dárcovství krve je možné zachránit každý rok tisíce životů. VZP proto tuto aktivitu dlouhodobě podporuje. Loni rozdělila mezi 4 784 dárců příspěvky za bezmála 2,4 miliony korun. Letos je na benefity pro dárce připravena částka ještě dvakrát větší, rovných 5 milionů korun,“ uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. K akci „Daruj krev s Českým rozhlasem“ se pojišťovna připojila právě proto, aby dárcovství krve ještě více podpořila.

Záštitu projektu poskytly Ministerstvo zdravotnictví ČR, Světová zdravotnická organizace WHO, Ústav hematologie a krevní transfuze, Český červený kříž a Ústřední vojenská nemocnice v Praze.

Mgr. Tereza M. Krásenská
Tisková mluvčí
tel.: 221 551 221
e-mail:[email protected]

Videospoty na YouTube kanálu Českého rozhlasu:
–       R. Mikoláš: http://youtu.be/Yz68dGl_gxA
–       T. Stýblová: http://youtu.be/9z6-PmG5xuE
–       T. Kohout: http://youtu.be/vE7bRZObSwg

ambasadori_trio