ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17037 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Spirituál kvintet naladí hlasivky na předvánoční čas

0 Redakce PLAY.CZ 26.11.2013

Věrnost folku, tradičním či renesančním písním zajistila Spirituál kvintetu, kapele kolem muzikologa a hudebníka Jiřího Tichoty, dlouhý život. Letošní rok je jejich už třiapadesátým. V adventní náladě se Spirituál kvintet představí i ve čtvrtek 28. listopadu od 19 hodin ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice.

Spirituál kvintet vznikl v roce 1960, veřejný debut si nicméně odbyl v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech. Tento „Spirituál kvartet“ byl první folkovou formací v tehdejším Československu, ale netušil to. Slovo folk bylo totiž zcela neznámé.

Pod vlivem amerického písničkáře Petea Seegera, kterému v roce 1964 Spirituál kvintet dělal předkapelu na jeho československém turné, se kapela přiklonila k folkovějšímu výrazu. Přes několik personálních změn se obsazení ustálilo na konci 60. let, mj. s Karlem Zichem. Ten pak v roce 1974 odešel na sólovou dráhu popového zpěváka, aby se do kapely vrátil v první polovině 90. let a byl jejím členem až do své předčasné smrti.

Co se hudebních nosičů týče, Spirituál kvintet debutoval v roce 1973 albem Písničky z roku raz dva, jež – vzhledem k názvu a většině repertoáru dosti překvapivě – obsahovalo převážně renesanční písně. Z alba nicméně pochází hned několik hitů, které zdomácněly i u táborových ohňů: Trh ve Scarborough, Batalion či Růžička.

V 70. letech se členy Spirituál kvintetu stali bratři Nedvědové a Zdena Tosková, později Tichotová, kteří přišli z trampského prostředí. Nedvědové byli paralelně s drahou vlastní kapely Brontosauři i sólových kariér členy kapely až do druhé poloviny 80. let a spoluvytvářeli nejdéle trvající stálou sestavu Spirituál kvintetu.

V 90. letech si Spirituál kvintet užíval zasloužené slávy. Nejprve si zazpíval z balkonu revolučního Melantrichu v roce 1989, o dva roky později na Václavském náměstí americkému prezidentu Bushovi st. a v roce 1994 jeho nástupci Billu Clintonovi v Redutě. Jako kapela propagující vlastně po celou svou kariéru americkou muziku byli jistě na svém místě.

Je logické, že dlouhé roky přinesly i proměny v sestavě, která dneska – navzdory názvu – čítá sedm muzikantů: Zdenka Tichotová (zpěv, perkuse), Veronika Součková (zpěv, perkuse), Jiří Holoubek (zpěv, 12 strunná kytara), Dušan Vančura (zpěv, kontrabas), Jiří Cerha (zpěv, perkuse), umělecký vedoucí Jiří Tichota (6 strunná kytara), Pavel Peroutka (zpěv, kontrabas).

Hudební setkání se Spirituál kvintetem můžete prožít ve čtvrtek 28. listopadu od 19 hodin ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů 1. Vstup na koncert je volný, místenky budou k vyzvednutí v rozhlasové recepci hodinu před začátkem koncertu.

Záznam vystoupení odvysílá Český rozhlas České Budějovice ve svém vánočním schématu.

Spirituál kvintet (archiv kapely)

Poslouchejte ČRo České Budějovice online