ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12343 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rozhlasový pořad Folkový antikvariát letos oslavil jubilejní tisící díl

0 Redakce PLAY.CZ 2.10.2013

V roce 2013 si Český rozhlas připomíná 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na českém území. Český rozhlas České Budějovice se také může pyšnit významným jubileem. Letos v květnu Pavel Zajíc přivítal naše posluchače u 1000. dílu svého pořadu Folkový antikvariát a tak se zapsal i on tučným písmem do rozhlasové historie.

Folkový antikvariát už od roku 1993 připravuje a moderuje právě Pavel Zajíc. Ano ten Zajíc, kterého všichni dobře známe jako kytaristu a zakládajícího člena populární jihočeské folkové kapely Nezmaři. Ve svém pořadu už dvacet let prezentuje písně a interprety převážně z dob minulých, je tedy jakýmsi opakem novinkových hitparád.

Pořad patří mezi nejstarší hudební magazíny Českého rozhlasu České Budějovice a stále má řadu spokojených posluchačů, kterým sedí jak moderátor, tak muzika, která se tu hraje.

Posluchači Folkového antikvariátu, a já k nim patřím, většinou oceňují Pavlův zdánlivě věcný, ale zároveň břitký humor, který často tne do živého a nutí k přemýšlení, i když je servírován jen tak jakoby mezi řečí a zcela neagresivně. Cenné jsou i Pavlovy vzpomínky na milá, často nezapomenutelná muzikantská setkání, na příběhy kapel a písniček, které muziku Folkového antikvariátu a vůbec poslech celého pořadu posunují do osobní, přátelské roviny,“ uvádí vedoucí programu Českého rozhlasu České Budějovice Libor Soukup.

Specifický humor Pavla Zajíce si mohou posluchači vychutnat také v precizních programových upoutávkách, které dokážou i v krátké stopáži vyvolat ve tváři široký úsměv. Jak říká sám Pavel Zajíc, Folkový antikvariát je trochu nostalgickým vzpomínáním na doby prchlého mládí, zejména moderátorova: „Je jedinečný tím, že se až na výjimky nezabývá novinkami. Témata jsou vybírána víceméně náhodně, popřípadě jako reakce na současné dění ve společnosti. Není koncipován formou rozhovorů, natož s osobnostmi. Osobnosti zde kromě moderátora nevystupují žádné, může-li se moderátor považovat za osobnost, v opačném případě tedy vůbec žádné.

V souvislosti s tímto pořadem a letošním dvojitým jubileem si přejeme snad jen to, aby se i nadále ty pomyslné dveře Folkového antikvariátu „netrhly“ a aby byla na moderátorském pultu antikváře Pavla Zajíce stále k mání prima hudební literatura. „Upřímně řečeno, nebojím se, že to tak nebude, Pavel Zajíc je prostě Nezmar na jevišti i v rozhlase!“ upozorňuje Libor Soukup.

Mix archivních nahrávek a osobních vzpomínek a postřehů Pavla Zajíce v podobě jeho pořadu Folkový antikvariát můžete ladit vždy ve středu v 8.00 a v sobotu v 9.00 v repríze na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice – 106,4 MHz pro jižní Čechy a 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko. Záznamy pořadu jsou k poslechu také na internetových stránkách budejovice.rozhlas.cz

Posluchači by neměli Folkový antikvariát minout, neboť obětují-li půl hodiny poslechu, významně si zlepší náladu na zbývajících 23,5 hodiny celého dne,“ dodává Pavel Zajíc.

Pavel Zajíc dostal od Českého rozhlasu dort k jubilejnímu 1000. dílu Folkového antikvariátu

Foto: Pavel Zajíc obdržel od Českého rozhlasu České Budějovice sladkou odměnu k 1000. dílu Folkovému antikvariátu (autor Jiří Čondl)

Poslouchejte ČRo České Budějovice online