ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14019 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rozhlasový Big Band Gustava Broma bude hrát hudbu mladých jazzových autorů z Prague Six

0 Redakce PLAY.CZ 26.11.2015

V neděli 29. listopadu v 19 hodin otevře Český rozhlas Vltava dveře velkého nahrávacího Studia 1 na Vinohradech, aby přivítal zájemce o nové jazzové zážitky na české scéně. Na výjimečném koncertu představí neobvyklé propojení klasického big bandu a několika zástupců silné generace mladých českých jazzových autorů. Rozhlasový Big Band Gustava Broma tak ve své plné sestavě zahraje v premiéře skladby tří členů hudebního uskupení Prague Six Štěpánky Balcarové, Luboše Soukupa a Jana Jiruchy.

Koncert je pokračováním společného letního vystoupení na festivalu United Islands of Prague a tentokrát přivítá jako hosta např. hráčku na cello a zpěvačku Dorotu Barovou. Vstup na koncert je zdarma a díky záměru pořídit záznam koncertu budou mít jazzoví fanoušci také příležitost zažít atmosféru nahrávání ve velkém rozhlasovém Studiu 1 na pražské Vinohradské 12.

01 Rozhlasový_Big_band_Gustava_Broma foto Jiří Šeda_smallLetošní rok je mimo jiné rokem sbližování stanice Český rozhlas Vltava a Rozhlasového Big Bandu. V nedávné minulosti si obě entity žily vlastním životem, až jsme se divili, jak je to vůbec možné. Big Band následoval spíše tradici TOČRu (Tanečního orchestru Československého rozhlasu), věnoval se častěji populární hudbě, doprovodu zpěváků apod. Stanice Vltava naopak vyhledávala náročnější soudobé progresivní projekty na způsob dřívějšího JOČRu (Jazzového Orchestru Československého rozhlasu), a to nejaktivněji nabízely kapely Bucinatores Orchestra nebo Concept Art Orchestra. Letos si ale konečně Vltava s Rozhlasovým Big Bandem podali ruce nad náročnějšími orchestrálními skladbami Štěpánky Balcarové, Luboše Soukupa a Jana Jiruchy,“ upřesňuje Václav Vraný, hudební redaktor stanice Vltava.

02 Rozhlasový_Big_band_Gustava_Broma foto Jiří Šeda_smallNeformální sdružení šesti skladatelů Prague Six vzniklo kolem roku 2014 na popud orchestru Concept Art Orchestra vedeného jazzovou trumpetistkou a skladatelkou Štěpánkou Balcarovou, která oslovuje umělce a ponouká je k soudobé tvorbě pro bigbandové složení. Letos umělcům vyšla deska s názvem Prague Six u vydavatelství Animal Music a právě nyní probíhá pod hlavičkou Concept Art Orchestra a Českého rozhlasu Skladatelská soutěž Karla Krautgartnera o nejlepší kompozice pro jazzový orchestr.

Poslouchejte ČRo Vltava online

Lubos Soukup - foto Marine Gastineau 1_small  Jan Jirucha photo1 - foto archiv Jana Jiruchy