ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26990 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V rozhlase zavoní vanilka. Přijďte si poslechnout vyprávění Pavla Chlouby o cestě na Reunion

0 Redakce PLAY.CZ 26.1.2017

Zveme všechny příznivce cestování, zahradničení a botaniky na tropický večer v budově Českého rozhlasu České Budějovice. V pondělí 30. ledna vás moderátorsky zahradnická dvojice Hanka Šoberová a Pavel Chlouba ve svém Putování za vanilkou přenesou až na exotický ostrov Reunion. Začínáme v 18 hodin.

Další z letošních veřejných nahrávek Českého rozhlasu České Budějovice podle ředitele stanice Zdeňka Duspivy zapojí všechny smysly: „Při živém natáčení se o vanilce nebude jen povídat, ale lidé si jí mohou prohlédnout, vzít do ruky, přičichnout si nebo ochutnat jí. Všichni mají výbornou příležitost seznámit se s pravou vanilkou.“

Vanilka v českých kuchyních už dávno zdomácněla, její pronikavou vůni si snad nejde splést s ničím jiným. Příběh vanilky je úžasný a zahradník Pavel Chlouba, kterého znáte z pořadu Zelené světy, se ho pokusil znovu prožít a připomenout. Můžete se těšit na zajímavé povídání z jeho adventní cesty až za Madagaskar, doplněné o krásné fotografie cizokrajné přírody.

Vždy jsem snil o tom spatřit pokojové rostliny v jejich přirozeném prostředí. Pořád jsem doufal, že si sen někdy splním, že budu rozmlouvat s farmáři, kteří pěstují tropické ovoce a vzácné koření, ale i že uvidím vzácné rostliny, jedinečné stromy a panenskou, člověkem nepoškozenou divokou krajinu,“ popisuje svou vysněnou cestu na malinkatý ostrůvek za Madagaskarem Pavel Chlouba.

Reunion je malý ostrov v Indickém oceánu. Jeho plocha odpovídá přibližně čtvrtině Jihočeského kraje. Je ovšem hornatý, neboť sopečná činnost vymodelovala dramatický reliéf krajiny a propůjčila půdě úrodnost, která je patrná na každém kroku.

Jak upozorňuje Pavel Chlouba, Reunion je zámořský department Francie: „Platí se tady eurem, dodržují se stejné předpisy jako ve Francii a v pekárnách pečou stejné bagety, jaké nakoupíte všude od Marseille až po severní Pikardii. Těšte se na africké pozdravy z nejjižnější oblasti Evropské unie.

Slovo Reunion by se dalo přeložit do našeho jazyka jako nové shledání, nebo opětovné setkání. Je to výstižné, neboť o setkávání tu jde doslova a do písmene. Setkávají se zde různé kultury a s nimi i názory a životní styly. Tento ostrov totiž kdysi nepatřil nikomu, takže všichni jsou tu trochu cizí a trochu doma. Žijí zde různé národy a potkávají se různá náboženství.

Vše o vanilce, ale také lidech, přírodě a rostlinách na Reunionu se dozvíte při veřejné nahrávce magazínu Zelené světy v pondělí 30. ledna v 18 hodin ve studiovém sále v ulici U Tří lvů 1. Vstup je volný, místenky získáte ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice nebo v den akce v rozhlasové recepci.

Všechny díly Putování za vanilkou Pavla Chlouby najdete zde:

http://www.rozhlas.cz/cb/publicistika/_themeline/3028

Přejeme příjemný poslech na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice – 106,4 MHz pro jižní Čechy, 103,9 MHz pro Táborsko a 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko. Poslouchat živě i ze záznamu můžete také na webu www.budejovice.rozhlas.cz.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online