ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17875 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Roots and Rockin’ startuje na Dixie

0 Redakce PLAY.CZ 6.3.2015

Vše, co jste kdy chtěli vědět o rock ́n ́rollu, rockabilly, a všem, co k tomu patří, ale báli zeptat. Nový hudební seriál na Rádiu Dixie.

Roots and Rockin’ bude o bílých a černých kořenech rock ́n ́rollu, od hillbilly, Hanka Williamse, rhythm and blues, Big Joe Turnera, přes country boogie Tennessee Ernieho Forda, až po nakřáplé blues Elmora Jamese. Roots and Rockin’ bude řádně rockin’- původní rockabilly z truhly pokladů SUN studia, rock ́n ́roll Billa Haleyho a Larryho Williamse, našláplé instrumentálky Linka Wraye i současné skvosty těchto žánrů jako Big Sandy and the Fly Right Boys nebo B and the Bops. Naše motto jest – „Just real Rock and Roll – no bullshit“ a tak Vám nezbývá nic jiného než si přestavit, že váš přístroj je starý bakeliťák a že vám z toho leze krásný analogový zvuk rock ́n

V první hodině si povykládáme o tom, proč a jak CatMusic vzniklo a představíme si kapely, které pro CatMusic za poslední čtyři roky v Čechách hrály. Od prvních Cherry Casino and the Gamblers z Německa v roce 2010, přes „vrcholy“ 90-ti letého Big Jay Mc Neelyho, až po novodobé americké legendy Big Sandy and the Fly Right Boys. Vlastně si tak trošku představíme současnou světovou autentickou „ rockingovou“ scénu a také mě, Boba Kláska „the Man who lives for Rock and Roll“

Poté se mrkneme na to z čeho se zrodil onen žánr zvaný rockabilly, ze kterého nadále vyrostl samotný rock ́n ́roll. Bylo rockabilly vymláceno z mississippského bahna, jak pravý jeden ze songů, který si pustíme? Směsice bílého hillbilly, western swingu, country boogie, country jazz, blues a rhythm & blues založila tento nesmrtelný žánr sice v polovině padesátých let, ale ten se formoval již hned po válce na americkém jihu. Začneme hned rokem 1945 a zastavíme se těsně před polovinou padesátých let. Zaswinguje nám hvězdný kovboj Pee Wee King, zahillbilluje Osamocený Tulák Hank Williams a elektrifikovaný blues z Memphisu zakončí tuto hodinku o kořenech rockabilly.

https://www.youtube.com/watch?v=-u8ElITfAWE

Na závěr Roots and Rockin’ se mrkneme na best of rockabilly. Songy, které jsou 100% rockabilly klasikou. Rockabilly byl a je punk padesátých let. Bude převažovat rok 1956, který byl pro žánr tím nejlepším. Šlapající basa a rockabilly rify na osvobozené hillbilly kytaře s dřevním rytmem, vás dovedou do rockabilly ráje. Od Elvise Aarona a jeho magické „Baby Let’s Play House“, přes manického Ray Harrise řvoucího „C’Mon Little Mama“ až k neznámému Andy Starr a jeho hymně Rockin’ Rollin’Stone.

Roots and Rockin ́ I., 19:00-22:00, 6. 3. 2015, Rádio Dixie (www.radiodixie.cz) moderuje Bob Klásek