ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23336 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rok 2015 a pořadí bez překvapení – u Čechů vede Mozart.

0 Redakce PLAY.CZ 29.2.2016

Praha, 29. února 2016 – Ani dvě stě let po své smrti nepřestává Wolfgang Amadeus Mozart vévodit posluchačským žebříčkům klasické hudby. První příčky „hitparády“ roku 2015 dále obsadili Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Petr Iljič Čajkovskij a z Čechů Antonín Dvořák s Bedřichem Smetanou. Vyplývá to z pravidelné statistiky rádia Classic Praha, které se jako jediné české soukromé rádio zaměřuje výhradně na klasickou a filmovou hudbu. Jeho programová ředitelka Martina Klausová doplňuje: „Lidé v rádiu chtějí nejčastěji slyšet kusy, které důvěrně znají. Také dávají před sólovými skladbami přednost symfonickým, orchestrálním dílům, z období pak baroku, klasicismu a romantismu.“ I proto podle ní říká jeden ze sloganů, že rádio Classic Praha hraje největší hity za posledních pět set let.

Martina KlausováRádio porovnává nejen vývoj posluchačských preferencí v České republice, ale dává je do souvislosti se vkusem v dalších zemích Evropy. Velikány a známá díla upřednostňují například i posluchači ve Velké Británii, vyplývá to z žebříčků oblíbenosti tamních rozhlasových stanic určených pro posluchače klasické hudby. Playlist české klasické stanice má mnoho společného s britským stanicemi Classic FM a BBC Radio 3. „Při tvorbě playlistu sledujeme trendy světových žebříčků a rovněž se zaměřujeme na národní skladatele. Proto u nás četněji hrajeme nejen díla světoznámého Dvořáka, ale i Smetany, Janáčka či Suka. Například Anglie častěji zařazuje tvorbu ‚svého‘ Brittena nebo Elgara,“ dodává Klausová. K nejposlouchanějším autorům v Česku se kromě zmiňovaného Vivaldiho, Beethovena a Mozarta řadí taky Čajkovskij, Dvořák a samozřejmě Bach. Typově posluchači upřednostňují srozumitelnější a jednodušší hudbu. Komplikovaná díla vyhledává odborné publikum a místo rádia si najde konkrétní audionahrávku. Proto bodují orchestrální díla, symfonie, oblíbené jsou předehry, teprve za nimi stojí známé operní árie, případně skladby pro sólový nástroj. Operu obecně preferuje spíše starší generace, která ji poslouchá už od mládí.

Dvorak_Classic PrahaRozhlas se v Česku i ve světě nejčastěji poslouchá dopoledne mezi sedmou a desátou hodinou, kdy se obyvatelé přesouvají za prací a do škol. Dalším vrcholem jsou pořady kolem oběda, kdy si lidé dopřávají oddych od povinností. „Období dne, kdy si rozhlas pouští nejvěrnější milovníci klasiky, je podvečer kolem sedmé hodiny, kdy je čekají ucelené pořady bez moderace,“ vysvětluje Martina Klausová z rádia Classic Praha. Rádio nejčastěji funguje jako poslechová kulisa k další činnosti, nicméně celosvětové trendy potvrzují, že právě u rádií s klasickou hudbou je nejvíce posluchačů, kteří si rozhlas zapínají kvůli soustředěnému poslechu konkrétního vybraného pořadu.

Na rádiu Classic Praha probíhá celoročně hlasování diváků Best of Classic, které vždy vrcholí večerem vítězných melodií. Žebříček Best of Classic se často dosti shoduje i s žebříčkem nejčastěji hraných autorů rádia.

Nejoblíbenější autoři a skladby 2015 dle hlasování posluchačů Classic Praha:

  1. W.A. Mozart – Klavírní koncert č. 21 c moll
  2. A. Vivaldi – Čtvero ročních dob
  3. A. Dvořák – Violoncellový koncert h moll
  4. P.I. Čajkovskij – Klavírní koncert b moll
  5. B. Smetana – Má vlast

Nejoblíbenější autoři a skladby 2015 dle Classic FM:

  1. R.V. Williams – The Lark Ascending
  2. S. Rachmaninov – Klavírní koncert č. 2 c moll
  3. R.V. Williams – Fantazie na téma Thomase Tallise
  4. E. Elgar –Enigma Variace
  5. L.v. Beethoven – Klavírní koncert č. 5 Es Dur

Poslouchejte Classic Praha online