ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14838 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Reportáž budějovické redaktorky Romany Kostohryzové zvítězila v soutěži rozhlasové tvorby

0 Redakce PLAY.CZ 27.5.2013

V polovině května se v pražské budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě sešli rozhlasoví tvůrci z celé republiky na jarní etapě XXII. ročníku soutěžní přehlídky rozhlasové publicistiky Report 2013, ve které soutěží zpravodajské a publicistické příspěvky.

První místo obsadila investigativní reportáž Předváděcí akce, v níž její autorka Romana Kostohryzová z Českého rozhlasu České Budějovice zachytila praktiky a oběti předváděcích akcí určených seniorům.

Romana Kostohyzová celý rok se skrytým mikrofonem sledovala, jak se mění praktiky obchodníků při předváděcích prodejních akcích. Většina prodejců už dávno nepoužívá vulgarismy ani své návštěvníky nezamyká v předváděcích místnostech, dokud nekoupí. Naopak – jsou milí, přátelští, laskaví a hlavně dokážou zaujmout.

Jak Romana Kostohryzová zjistila, dealeři na předváděcích akcích už nepotřebují, aby od nich koupil každý z návštěvníků. Stačí pět, deset lidí z celého zájezdu. Jen oni získají výherní losy, finanční dotace či obnosy. Jen ti vyvolení. Ostatní pak mají pocit, že o něco přišli a jedou příště znovu.

Seznámila jsem se náhodou s jedním hostinským, který mi vyprávěl, že už jeho pohostinství nikdy na žádnou předváděčku nepronajme. Byl celý rozhořčený a popisoval, jak jedné babičce dokonce sprostě nadávali, že nabízí nízkou částku za nějaké hrnce. Ta paní se úplně sesypala. To byl moment, kdy jsem si řekla, že s tím něco musím udělat,“ popisuje Romana Kostohryzová, jak se zrodil námět na vítěznou reportáž.

Prvním místem na přehlídce Report Romana Kostohryzová navázala na dva roky staré vítězství českobudějovického redaktora a moderátora Ivana Studeného, který tehdy porotu zaujal příběhem romského sirotka, jenž po odchodu z dětského domova skončil na ulici, a snahy jeho bývalého vychovatele, který se pokusil mu podat pomocnou ruku.

Redaktoři Českého rozhlasu České Budějovice dlouhodobě patří k novinářské špičce svého oboru. Svědčí o tom jejich nesčetné úspěchy na různých rozhlasových soutěžích a přehlídkách. Poslední období bylo pro všechny velmi produktivní, když Filip Černý si odnesl hlavní rozhlasovou regionální novinářskou cenu Konrad-Adenauer-Stiftung a hned trojice redaktorů Jitka Cibulová Vokatá, Pavla Kuchtová a znovu Filip Černý převzala ocenění v soutěži Média na pomoc památkám.

Přehlídku Report pořádá Sdružení pro rozhlasovou tvorbu ve spolupráci s Českým rozhlasem a Státním fondem kultury. Její podzimní část, která se zaměřuje na komponovanou publicistiku a dokumenty, proběhne počátkem října.

Další informace i mnoho praktických tipů je k dispozici na webových stránkách budejovice.rozhlas.cz a na facebook.com/cbrozhlas.

Poslouchejte ČRo České Budějovice online