ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6838 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Radiu 1 proběhne Record Store Day

0 Redakce PLAY.CZ 18.4.2014

Radio 1 se ve svém vysílání rozhodlo připomenout každoroční svátek obchodů s hudbou, tzv. Record Store Day. Ten letos připadá na sobotu 19. dubna, ale Radio 1 na něj ve svém vysílání upozorní už v pátek 18. dubna. Během dne se ve studiu Radia 1 vystřídají novináři, DJs, vydavatelé a další hosté, kteří posluchače obohatí informacemi ze světa hudebního prodeje. Podstatnou část programu vyplní skladby, které byly v minulých letech vydány právě v rámci Record Store Day.

Projekt Record Store Day na podporu prodeje klasických hudebních nosičů vznikl v roce 2007, poprvé proběhl o rok později. Každoročně v rámci tohoto dne, který připadá na třetí sobotu v dubnu, vychází desítky raritních vydání ať už cedéček nebo vinylů v různých podobách. Sběratelské kusy jsou vyprodány během jednoho dne. Tento svátek má vedle toho, že na světě stále ještě existují klasické hudební obchody, připomenout také to, že finance získané během Record Store Day podpoří interprety, kteří investují do hudby veškerou svou energii a talent.

Totální úpadek prodeje hudby, který proběhl v minulém desetiletí, má na svědomí mnoho faktorů, zásadní podíl na něm ale především mají moderní technologie a audio formát mp3. V současnosti distribuci hudby vládne program iTunes a podobné internetové obchody, které nabízejí pouze digitální formáty. Dalším, velmi rozšířeným fenoménem jsou streamovací aplikace (Spotify, Deezer atd.). Přesto některé kamenné hudební obchody vydržely a klasický nosič CD se stále prodává. Ještě starší verze – vinyl se dokonce v posledních letech těší daleko větší oblibě, než tomu bylo před 10-15 lety.

Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM, po internetu a nyní také digitálně. Více informací najdete na www.radio1.cz.

Poslouchejte Radio 1 online