ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9521 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radio Wave Live Sessions – DVA

0 Redakce PLAY.CZ 24.1.2011

Sérii koncertů z klubů a studií Českého rozhlasu z různých regionů republiky v roce 2011 otevíráme kapelou DVA. Elektroakustickou dvojici přivážíme do brněnské Alterny. Od 19 hodin se můžete těšit na „folk neexistujících národů“. Zaposlouchejte se do dadaistických zvukových kombinací přímo v klubu nebo sledujte koncert prostřednictvím videopřenosu na www.wave.cz/koncert!

Projekt DVA přichází na svět v roce 2005 při domácím nahrávání rozhlasové sci-fi hry Isaaca Asimova Bezděčné vítězství. Manželské duo tvoří Bára Kratochvílová (saxofon, klarinet, zpěv, hračky) a Jan Kratochvíl (kytara, beatbox, smyčky, zpěv). Originálním způsobem se jim daří propojovat folk, tango, beatbox, disko a etno. Jejich první album Fonók mělo na české hudební scéně nevídaný úspěch. Deska se natáčela na chalupě v téměř opuštěné vesnici Padouchov pod Ještědem a na album se tak dostal cvrkot kobylek, bublání zavařovaných okurek a jezevčík Ferda.

Jejich druhá deska KOLLEKTT8 byla senzací a přinesla duu Anděla v kategorii alternativní hudba. Na sklonku roku 2010 vyšlo třetí album HU s konceptem popu z neexistujících rádií. Vydali ho i na vinylu (černý karton, bílý vinyl), jehož obal je dílem Báry Kratochvílové.

„HU je ve skutečnosti zkratka Maďarska, ale pro nás je to asi nejčastější pozdrav, prostě říkáme asi nejvíc ‚hu‘. Pak to dost připomíná opice a my jsme to album vymýšleli s takovou tropickou náladou. Na Wikipedii se dají najít další skutečné významy. Je tam druh opice nebo první slovo pro boha. Je to asi nejčastěji vydávaný zvuk a taky nejčastější příjmení. Čínský Novák,“ říká Bára Kratochvílová.

Se svou infantilní hravostí, svěžím přístupem a notnou dávkou improvizace se nejdříve prosadili na domácí scéně a posléze si vydobyli respektované postavení i v zahraničí. Specialitou kapely je umělý „neexistující“ jazyk. Není úplně imaginární, ale částečně založený na reálných jazykotvorných základech. Objevíte tam maďarštinu, finštinu nebo francouzštinu.

„My neumíme pořádně dělat texty v češtině a zároveň nám přijde, že čeština nutí texty a melodie, aby se jí musely podřizovat. Čeština svým přízvukem do nějaký melodie vůbec nepouští. Nebo my to neumíme spojit. Taky máme rádi cizí jazyky, a nejvíc ty, kterým není vůbec rozumět. Tak jsme si takhle vymýšleli jazyk, který nebude znát nikdo a zároveň si pod tím může kdokoli cokoli představit. Taky ale nabízíme i vlastní výklady,“ vysvětluje Bára Kratochvílová.

Po koncertě pokračujeme s naší řadou Radio Wave DJ Sessions v čele s Jakubem Joshuo Johánkem s klubovou verzí pořadu Dubový High.

Radio Wave Live Sessions, klub Alterna, čtvrtek 24. února od 19 hodin.

Vstup na akci je zdarma.

Adresa: klub Alterna, Kounicova 48, 602 00 Brno
Přímý videopřenos: www.wave.cz/koncert
Více informací: www.wave.cz/rwls

Český rozhlas Radio Wave je speciální stanicí Českého rozhlasu, která je určená především mladé generaci. Playlist tvoří indie kytary, post-rock, nu folk, electro, kvalitní pop a alternativní hip-hop. Kromě hudby má Radio Wave ve svém hledáčku divadlo, film, life-style, publicistiku a adrenalinové sporty. Žije všemi dobrými festivaly a freestylovými závody. Ve vysílání se pravidelně věnujeme charitativním projektům a mladé nekomerční kultuře. Radio Wave vysílá na wave.cz, digitálně pak v systému DVB-T (v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, na Domažlicku, v severních Čechách a na Karlovarsku), v DVB-S (v paketu CS Link, signál je přenášen družicí Astra 3A).
Radio Wave je také šířeno v řadě kabelových televizí přes systém DVB-C a IPTV.

Radio Wave spustilo i vizualizaci rozhlasového vysílání v mobilních telefonech. Pomocí programu Spodtronic, který je určen pro telefony s operačním systémem Symbian, můžete poslouchat rádio a objevovat svět obrazově-zvukového vysílání.

Více informací naleznete na wave.cz.