ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11903 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Rádio Retro – Příběh vědy

0 Redakce PLAY.CZ 3.11.2015

Před sto lety Albert Einstein poprvé představil světu svou teorii relativity, kterou od té doby nikdo nepřekonal. Toto úžasné „století hledání a nalézání“ připomene Český rozhlas tematickým internetovým streamem, který od 4. listopadu do 6. prosince přináší 28 hodin autentických historických nahrávek hlasů českých vědců a příběhů o biologii, filosofii či vesmíru. Archivní zvukové fólie a pásky uvádějí a komentují Lucie Výborná a astrofyzik Jiří Grygar.

Díky tomu, že otcové zakladatelé českého rozhlasového vysílání viděli jako jeden z hlavních cílů svého podnikání výchovu a vzdělání, byli hned od počátku existence naší radiofonie velmi často zváni do rozhlasového ateliéru význační vědci a myslitelé, aby oslovovali posluchače skrze své přednášky. Málokterý z nich tehdy věděl něco o tak řečené popularizaci vědy, a tak na nás dnes snímky z přelomu dvacátých a třicátých let působí poněkud vousatě. Jsou ale i výjimky, k nimž patří kupříkladu psychiatr Vladimír Vondráček se svou přednáškou o tom, jak mají lidé trávit dovolenou, nebo elektrotechnik Vladimír List, který v roce 1935 láteřil nad přeplněností pražských ulic automobily a vyslovoval se důrazně pro podzemní dráhu. Suchopárnost a šroubovaný jazyk rozhlasových přednášek trefně ironizuje ve své aprílové parodii z roku 1937 Josef Skupa a nádherně sošně promlouvá o svém životě devadesátiletý František Křižík.

Rádio Retro nabídne nahrávky řazené chronologicky od roku 1928 do roku 1995. Z padesátých let jsme vybrali několik klasických rozhlasových pásem Františka Gela o Pasteurovi, Roentgenovi, Popovovi nebo Heyrovském, jehož převzetí Nobelovy ceny za chemii budeme sledovat takřka v přímém přenosu. Nabídneme Reportáž z kapky vody nebo unikátní a ve své době učebnicový dokument o operaci srdce třináctiletého Petra Bělousova z roku 1957. Vydáme se na dobrodružné výpravy s legendárním pořadem Meteor, ve kterém Oldřich Unger či Josef Kleibl natáčeli o buřňácích ve Skotsku a netopýrech z hradní studny. O svém unikátním přístupu k dětské psychologii pohovoří Zdeněk Matějček a výběr uzavírá rozhovor, který v polovině 90.let natočil publicista Ota Nutz s Helenou Illnerovou.

„Příběh vědy je současně příběhem vývoje rozhlasových žánrů. Autoři pořadů o vědě a technice záhy pochopili, že pouhá přednáška nezaujme, a proto začali vnášet do éteru příběh, dramatickou situaci, zápletku. A my jsme se s Evou Ješutovou z Archivu ČRo snažili, aby Rádio Retro bylo pestrou přehlídkou nejen důvtipu vědců, ale právě také rozhlasových tvůrců“ oceňuje práci mnoha generací rozhlasáků dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý.

Rádio Retro – Příběh vědy vysílá od 4. listopadu do 6. prosince na adrese rozhlas.cz, play.cz nebo v síti pozemního digitálního systému DAB. Vybrané historické nahrávky nabídne poté ke stažení Radiotéka Českého rozhlasu.