ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11904 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radio 1 v únoru oslaví devatenácté narozeniny

0 Redakce PLAY.CZ 10.2.2010

Radio 1 bude v únoru slavit své devatenácté „oficiální“ narozeniny. V rámci oslav proběhne na Radiu 1 vysílání průřezu hudby devatenácti let v devatenácti dnech. Od 15. února do 5. března budeme každý den hrát především skladby z jednoho roku, který tvořil hudební historii Radia 1. Začneme rokem 1991, kdy Radio 1 zahájilo oficiální vysílání, a od tohoto data budeme pokračovat celou hudební historií až do roku 2009.

Během prvního týdne vzpomínkového vysílání se v éteru představí služebně starší moderátoři. Hned v pondělí 15. února budou hrát dva zakládající členové Radia 1 – Ondrej Štindl (od 15 do 19 hodin) a Stanislav Zima (9-12), doplní je Libor Lisý (6-9) a Josef Sedloň (12-15). V dalších dnech se posluchači mohou těšit na Michala Máku, Zdeňka Hnyka, Tondu Kocábka Jerryho Žáka nebo na Sašu Michailidise. Ve čtvrtek 18. února odvysíláme také speciální Hitparádu Radia 1 z roku 1994.

Oslavy 19. narozenin Radia 1 symbolicky odstartuje akce Radio 1 Embassy – Narozeniny R1, která proběhne už v sobotu 13. února v pražském klubu Chapeau Rouge. Ve speciálních setech se zde představí Strýček Míša, Jana Kománková a Ondřej Formánek (pořad Bastard Pop), Homeboy, Gregory Finn, Mikulda, Pierre Urban, Babe LN a Stanzim. Přichystáno je také vystoupení kapely OTK, před kterou se představí grandiózní otylec Kapitán Demo.

Na podzim 2010 se Radio 1 opět vrhne do narozeninových oslav – tentokrát budeme slavit 20. „pirátské“ narozeniny!

Radio 1 začínalo na podzim roku 1990 jako součást výstavy Totalitní zóna, která se konala v útrobách bývalého Stalinova pomníku. Šlo o první nestátní rozhlasové vysílání po mnoha letech a Radio Stalin (jak se Radio 1 tehdy jmenovalo) si velmi rychle získalo mnoho příznivců. S blížícím se koncem výstavy se nikomu z vysílajících nechtělo rádio vypnout, a tak se přes odpor státních orgánů stalo Radio Stalin pirátské. Následovalo zabavení vysílačky, petice s 30 000 podpisy pro znovuzavedení vysílání, až konečně začalo v roce 1991 oficiálně fungovat Radio 1. Ze Stalina se „jednička“ přestěhovala do rockového klubu Bunkr a po jeho zániku se Radio 1 zabydlelo v povltavské lokalitě Výtoň. Po několika letech strávených v Londýnské ulici poblíž I. P. Pavlova zakotvilo Radio 1 od roku 2007 v Říčanské ulici nedaleko Flory.

Během uplynulých devatenácti/dvaceti let prošlo Radio 1 nesčetnými změnami, vystřídalo se v něm mnoho zajímavých osobností, ale jeho poslání zůstalo stejné: být otevřené všem formám kvalitní hudby a kultury vůbec.

Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM nebo po internetu na www.radio1.cz

Poslouchejte Radio 1 online