ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5073 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radio 1 slaví dvacet pět let pirátského Radia Stalin

0 Redakce PLAY.CZ 19.10.2015

Radio 1 si bude v týdnu od 19. do 25. října připomínat 25. výročí zahájení vysílání Radia Stalin. Legenda jménem Radio Stalin vznikla během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné a začala vysílat 19. 10. 1990.

Jedna ze vzpomínek bude věnována kapele Priessnitz, která je s Radiem 1 neodmyslitelně spjata po celou dobu své existence. V úterý 20. října od 22 hodin proto nabídneme posluchačům pořad Radio 1 On Stage, kde zazní záznam koncertu Priessnitz z loňského prosince.

Ve středu 21. října v 11 hodin zavzpomínají ve vysílání Zdenka Hnyka jeho někdejší kolegové – David Litvák a Vladimír Vintr. Zároveň ve středu proběhne speciální vzpomínkové Zátiší, které připraví Jeroným Janíček. Hosty budou výtvarník David Černý, dramaturgyně klubu Roxy Lenka Senová a archivář Linhartovy nadace Petr Pištěk.

Historii Radia Stalin, potažmo Radia 1 si budeme každý den připomínat i na Facebooku Radia 1.

Historie Radia 1

Začátek vysílání se datuje od podzimu roku 1990. Během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné začalo vysílání pirátské rozhlasové stanice Stalin. Ta vysílala od 19. do 25. října 1990 a vzbudila mimořádný ohlas, byla ale po několika dnech úředně zastavena.

Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo tehdy

na 30 000 lidí. Na počátku roku 1991 bylo zabavené technické zařízení vráceno a 15. února 1991 vzniklo Radio Ultra jako pokračovatel pirátské tradice. Na frekvenci 92,6 MHz vysílající z pražské Lodecké ulice se střídala nejen skupina lidí okolo bývalého Radia Stalin, ale i další zájemci o soukromá rádia z celé České republiky. 25. března 1991 pak udělením oficiální licence Meziresortní komisí zřízenou Ministerstvem kultury vzniklo Radio 1 a stalo se tak první českou soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí.

Od začátku své existence se Radio 1 liší od ostatních komerčních stanic svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. Hlavní charakteristikou Radia 1 je maximální otevřenost, a to jak k různorodým hudebním žánrům, tak i v přístupu k posluchačům. V průběhu let se vysílání přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům, ale pokaždé pouze na základě kvality a nikoli komerčních vlivů. Během uplynulých téměř dvaceti pěti let prošlo Radio 1 nesčetnými změnami, vystřídalo se v něm mnoho zajímavých osobností, ale jeho poslání zůstalo stejné: být otevřené všem formám kvalitní hudby a kultury vůbec.

Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM, po internetu a nyní také digitálně. Více informací najdete na www.radio1.cz. K 25 letům výročí Radia Stalin si Radio 1 nadělilo nové mobilní aplikace, které jsou ke stažení na www.radio1.cz.

Poslouchejte Radio 1 online

Radio_stalin_25_let_vizual