ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9485 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radio 1 slaví 20 let s Laetitiou Sadier

0 Redakce PLAY.CZ 7.3.2011

Na EuroConnections v Paláci Akropolis se ve čtvrtek 31. března představí zpěvačka Laetitia Sadier, zakladatelka legendárních Stereolab. Tato kapela patří mezi dlouholeté opory vysílání frekvence 91,9 FM, proto je také toto vystoupení zařazeno do koncertní série k oslavám 20 let Radia 1. Druhým hostem březnových EuroConnections budou angličtí indie-folkaři Dark Captain Light Captain.

Hlas a texty zpěvačky Laetitii Sadier patřily neodmyslitelně dvě dekády ke skupině Stereolab, kterou v roce 1990 zakládala se svým pozdějším manželem Timem Ganem. Skupina proslavená kapesní kavárenskou psychedelií i láskou k české grafické škole jako kdyby dělala svoji hudbu mimo čas a také bez problémů přežila všechny módní vlny od grunge až po dubstep. Až v roce 2009 vyhlásili Stereolab „časově neomezenou pauzu“ a vloni dali s jedenáctou dlouhohrající deskou Not Music svým fanouškům definitivně sbohem.

Laetitia Sadier už dříve ventilovala svoje autorské touhy s bočním projektem Monade (natočila s ním tři desky) a zazpívala si také třeba na deskách Blur, Mouse on Mars nebo rappera Commona. První skutečně sólové album ale vydala teprve vloni v listopadu. The Trip (vydaný na značce Drag City) ji představuje rozkročenou mezi čistým písničkářstvím, zasněným popem i tanečními experimenty. V podtextu alba je vyrovnání se sebevraždou její mladší sestry i smrtí kolegyně ze Stereolab Mary Hansen.

Stereolab naposledy hráli v Praze v Paláci Akropolis v květnu 2006, o necelých pět let později přijíždí Laetitia Sadier na stejné místo, aby zde 31. března předvedla písně ze své sólové desky ve speciálním akustickém setu.

http://www.myspace.com/laetitiasadier
http://www.palacakropolis.cz

O historii Radia 1:
Radio 1 zahájilo vysílání jako Radio Stalin v říjnu 1990 coby součást výstavy Totalitní zóna, která se konala v útrobách bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Šlo o první nestátní rozhlasové vysílání po mnoha desetiletích a Radio Stalin si velmi rychle získalo mnoho příznivců. Následovalo zabavení vysílačky a petice s 30 000 podpisy pro jeho obnovení. Od 15. února 1991 následovalo druhé pirátské vysílání pod názvem Radio Ultra, až radio 25. března 1991 konečně získalo oficiální licenci pod současným názvem Radio 1.

Během uplynulých dvaceti let prošlo Radio 1 nesčetnými změnami, vystřídalo se v něm mnoho zajímavých osobností, ale jeho poslání zůstalo stejné: být otevřené všem formám kvalitní alternativní hudby a kultury vůbec.


Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM nebo po internetu na www.radio1.cz

Radio 1 – 20 let alternativy bez playlistu

Poslouchejte Radio 1 online