ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7930 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radio 1 oslaví své 24. narozeniny

0 Redakce PLAY.CZ 15.3.2015

Radio 1 oslaví v březnu své 24. „oficiální“ narozeniny. Na programu bude opět „vzpomínkové hraní“, které potrvá týden, a to od 16. do 20. března. Moderátoři Radia 1 ve svých směnách připomenou hudební historii Radia 1, která se píše od roku 1990/1991.

Jako každý rok je výběr hostů na moderátorech, zvou si bývalé kolegy, muzikanty a další osobnosti spjaté s historií Radia 1. Ve vysílání vzpomeneme rovněž na vysílací studia – jak to tam vypadalo, z jakých přístrojů se pouštěla hudba apod. Radio 1 v průběhu let několikrát změnilo svou lokaci (Stalinův pomník, klub Bunkr v Lodecké ulici, Výtoň, Londýnská ulice, Říčanská ulice) a každé studio mělo svou neopakovatelnou atmosféru. Na středu 18. března připravuje Jeroným Janíček speciální vydání pořadu Zátiší.

Skladby, které Radio 1 hrálo v 90. letech, si mohou posluchači připomenout i v pátek 20. března v klubu 007 na Strahově. Tento legendární klub slaví výročí 25 let klasických 90’s party pod taktovkou moderátora Radia 1 Josefa Sedloně. Více informací je možné nalézt zde: https://www.facebook.com/events/406950519429956/.

Oslavy výročí si poté zopakujeme na podzim, kdy uplyne čtvrtstoletí od založení Radia Stalin, předchůdce Radia 1.

HISTORIE RADIA 1:

Radio 1 vzniklo na jaře roku 1991, ale skutečný začátek vysílání přišel na podzim roku 1990

během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Vysílání tehdy ještě pirátské rozhlasové stanice Stalin vzbudilo mimořádný ohlas, bylo ovšem po několika dnech úředně zastaveno. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na 30 000 lidí. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno a Radio 1 se tak stalo první českou soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí v této republice.

Radio 1 se od začátku své existence lišilo od ostatních komerčních stanic svou alternativní

hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. Hlavní charakteristikou Radia 1 je maximální otevřenost, a to jak k různorodým hudebním žánrům, tak i v přístupu k posluchačům.

Vysílání Radia 1 se v průběhu let přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům, ale pokaždé pouze na základě kvality a nikoli komerčních vlivů. Prošli jsme hudebním vývojem od čistě rockových provopočátků po nástup anglické kytarové scény a začátek taneční hudby.

Dnes tvoří hlavní součást programu různé formy současné elektronické a kytarové hudby. Své stálé místo ve vysílání mají i další hudební žánry (hip hop, jazz, hard rock, reggae, world music, filmová hudba a mnoho dalších).

V programu Radia 1 nechybí 45 specializovaných pořadů. Těžištěm vysílání ale zůstává kvalitní hudba provázená civilním projevem 80 moderátorů, z nichž mnozí jsou významnými osobnostmi domácího kulturního a společenského dění.

Radio 1 se významně podílí na propagaci nejrůznějších akcí – filmových či divadelních představení, koncertů a sportovních událostí.

Radio 1 rovněž vysílá přímé přenosy z festivalů či záznamy koncertů. Za podpory Radia 1 byly vydány stovky alb domácích interpretů a zajímavé knižní tituly a byly uvedeny do kin některé slavné nezávislé filmy.

Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM, po internetu a nyní také digitálně. Více informací najdete na www.radio1.cz.

uCizku

Partnerem Narozeninového týdnu Radia 1 je restaurace beer and burgr U Čížků, specialista nejen na hamburgery a pivo na Karlově náměstí. www.ucizku.cz

Poslouchejte Radio 1 online