ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29483 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radio 1 oslaví 22. narozeniny koncertem projektu Tosca

0 Redakce PLAY.CZ 25.4.2013

Na závěr oslav 22. „oficiálních“ narozenin Radia 1, které v únoru a březnu odstartovalo „vzpomínkové hraní“ ve vysílání Radia 1, je nachystaný koncert hudebního seskupení Tosca. Vystoupení rakouské dvojice proběhne v rámci hudební noci Conference v pondělí 29. dubna v pražském Lucerna Music Baru, kde Tosca představí své nové album Odeon.

Na šesté řadové desce pracovali Richard Dorfmeister a Rupert Huber tři roky. Název aktuální desky, která vyšla letos v únoru, vznikl ve slavném vídeňském divadle Odeon, kde Tosca loni v říjnu uvedla monumentální audiovizuální show. Novinka je nejminimalističtější deskou, kterou od doby, kdy založili první společný projekt Dehli9, Dorfeister a Huber nahráli.

První desku projekt Tosca vydal v roce 1997 pod symbolickým názvem Opera. Richard Dorfmeister v té době už úspěšně působil ve dvojici s rakouským muzikantem Peterem Kruderem, na jejichž společném labelu G-Stone Recordings také Opera vyšla. Další alba už Tosca upsala berlínské značce !K7

Tosca vždy prostřednictvím symfonických vln přinášela klid, harmonii a mistrovskou zvukovou architekturu. Každé z alb dvojice Dorfmeister & Huber je považováno za milník downtempa. Rakouský projekt se v Česku zastavil naposledy před osmi lety. Což na to, že existuje už od 1994 a vydal šest alb, není žádná sláva. I proto bude jejich plnohodnotný koncert ostře sledovaná událost.

Ikona downtempa do Prahy 29. dubna přiveze především koncertní set složený z nových skladeb zastoupených na albu Odeon. K 22. narozeninám budou Richard Dorfmeister a Rupert Huber Radiu 1 gratulovat spolu s vokalisty, kteří se představili na aktuální desce, tedy s Robertem Gallagherem z Londýna, JJ Jonesem z amerického Nashvillu a zpěvačkou Sarah Callier z Bruselu. Předskakovat bude Tosce speciální, tajný host, program večera doplní DJ Radia 1 Josef Sedloň.

Partnerem jsou HN digital- Hospodářské noviny v elektronické podobě. Nyní na 14 dní zdarma. www.hnapp.cz

Další informace o koncertu najdete na:

www.cnfrnc.cz

www.radio1.cz

www.lucerna.musicbar.cz

www.k7.com/Toscaodeon

HISTORIE RADIA 1:

Radio 1 vzniklo na jaře roku 1991, ale skutečný začátek vysílání přišel na podzim roku 1990 během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Vysílání tehdy ještě pirátské rozhlasové stanice Stalin vzbudilo mimořádný ohlas, bylo ovšem po několika dnech úředně zastaveno. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na 30 000 lidí. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno a Radio 1 se tak stalo první českou soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí v této republice.

Radio 1 se od začátku své existence lišilo od ostatních komerčních stanic svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. Hlavní charakteristikou Radia 1 je maximální otevřenost, a to jak k různorodým hudebním žánrům, tak i v přístupu k posluchačům.

Vysílání Radia 1 se v průběhu let přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům, ale pokaždé pouze na základě kvality a nikoli komerčních vlivů. Prošli jsme hudebním vývojem od čistě rockových prvopočátků po nástup anglické kytarové scény a začátek taneční hudby.

Dnes tvoří hlavní součást programu různé formy současné elektronické a kytarové hudby. Své stálé místo ve vysílání mají i další hudební žánry (hip hop, jazz, hard rock, reggae, world music, filmová hudba a mnoho dalších).

V programu Radia 1 nechybí specializované pořady a publicistické relace. Těžištěm vysílání ale zůstává kvalitní hudba provázená civilním projevem moderátorů, z nichž mnozí jsou významnými osobnostmi domácího kulturního a společenského dění.

Radio 1 se významně podílí na propagaci nejrůznějších akcí – filmových či divadelních představení, koncertů a sportovních událostí.

Radio 1 rovněž vysílá přímé přenosy z festivalů či záznamy koncertů. Za podpory Radia 1 byly vydány stovky alb domácích interpretů a zajímavé knižní tituly a byly uvedeny do kin některé slavné nezávislé filmy.

Během své existence se Radio 1 stalo významným kulturním fenoménem, zcela ojedinělým v evropském prostoru.

Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM nebo po internetu na www.radio1.cz.