ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4566 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Radio 1 oslaví 21. pirátské narozeniny

0 Redakce PLAY.CZ 28.11.2011

Radio 1 oslaví své 21. pirátské narozeniny koncertem Radio 1 Live Všechny hudby světa, který se uskuteční v pátek 9. prosince od 19:00 na Nové scéně Národního divadla. Na programu bude speciální koncert Longital k desetiletému výročí kapely, sólové vystoupení Mária Biháriho, cikánská lo-fi-progressive novinka Bitumen Beat, DJ Telka a VJ Toy Box v projektu TV BOX, Gadjo.cz & Jam Sound System, Babe LN, Mikuláš, Filip Týc a další DJové Radia 1.

Celý večerní program otevře v 19:00 v kavárně Nové scény svým world music DJ setem moderátor Filip Týc z pořadu Všechny hudby světa.

Program ve velkém sále Nové scény zahájí ve 20:00 hyperaktivní umělec a nevidomý romský akordeonista a zpěvák MÁRIO BIHÁRI. Jeho sólové vystoupení bude skloubením romské linie a jeho písničkářské tvorby. Během koncertu zazní autorské nové i starší skladby, z nichž některé již téměř zlidověly, chybět nebudou ani tradiční romské čardáše v originálních aranžích. Výsledkem je náladově pestrá hudební fantazie, která vychází z tradice dávných společných koncertů se Zuzanou Navarovou. Do této fantazie Mário s elegancí sobě vlastní začleňuje jak tvrdou zkušenost nevidomého a osamělého jezdce ve svobodomyslném životě, tak ohnivé koření tradičního cikánského temperamentu.
http://www.romskahudba.cz/mario-bihari/

Po 21. hodině se na hlavním pódiu představí naši slovenští oblíbenci LONGITAL. Kapela je plná protikladů a přece zosobňuje harmonii. Dvojice Shina a Daniel Salontay s vydatnou pomocí dotykové obrazovky Lemur Jazz Mutant tvoří hudbu jako soundtrack k vnitřnímu i vnějšímu dobrodružství, které se dá vnímat nejen sluchem, ale i zrakem, myslí a srdcem. Hudbu Longital charakterizuje písničkářská tradice spojená s progresivní elektronikou. Jsou slovenskou alternativou, která se pomalu ale jistě stává kultem a zaznamenává úspěchy i v zahraničí. Tento rok oslavila dvojice 10 let existence kapely i svého vydavatelství Slnko Records. 21. pirátské narozeniny Rádia 1 a desetiletí Longital je proto skvělá příležitost zažít jejich ojedinělý koncert s velkoplošnou projekcí VJ Kufrík Brothers a se speciálním playlistem, ve kterém se Dano a Shina vrátí i k některým starším skladbám.
http://www.longital.com

Oslavy budou ve 22:15 pokračovat na podiu ve foyer Nové scény koncertem zbrusu nového objevu na české romské hudební scéně. Nový lo-fi-progressive projekt BITUMEN BEAT je současnou aktivitou některých členů v zahraničí nesmírně vážených a u nás Andělem oceněných TERNE ČHAVE. Kultura a tradice v dnešním světě bez hlubšího univerzálního smyslu? Tradiční putování v době mobilů a satelitů? Je opravdu každý tím, čím se zdá být? Tyto i mnohé další otázky uslyšíte v nové fúzi romské hudební tradice a aktuálních hudebních trendů v podání Bitumen Beat.
http://www.romskahudba.cz/bitumen/

Po 23. hodině převezme taktovku divoké cikánské tancovačky Radio 1 veterán a selektor GADJO.CZ. Jeho world´n´bassovou nakládačku prošpikovanou balkánským temperamentem i punkově neurotickým nadšením pro každý mejdan doprovodí členové Gadjova JAM SOUND SYSTEMU, např. excelentní harmonikář, skladatel a pedagog F.T.A. nebo respektovaný hráč na brumli a boží talent JOE HARPER.
http://www.gadjo.cz/

Závěrečné vystoupení na podiu ve foyeru Nové Scény proběhne zcela v režii projektu TV BOX. Mezi půlnocí a jednou hodinou uslyšíme-uvidíme nekompromisně současný zvukově-vizuální taneční speciál, který je výsledkem spolupráce DJe TELKY z Radia 1 a VJské hvězdy TOY BOX.
http://www.radio1.cz/telka

Od jedné hodiny v noci program pokračuje na scéně v kavárně Nové Scény CAFE NONA. Až do ranních hodin zde budou hrát BABE LN, MIKULÁŠ a další DJové Radia 1.

Vstupenky na celý večer jsou k dostání v pokladnách Národního divadla a v obvyklých předprodejích za 250,- Kč.

O historii Radia 1:
Radio 1 zahájilo vysílání jako Radio Stalin v říjnu 1990 coby součást výstavy Totalitní zóna, která se konala v útrobách bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Šlo o první nestátní rozhlasové vysílání po mnoha desetiletích a Radio Stalin si velmi rychle získalo mnoho příznivců. Následovalo zabavení vysílačky a petice s 30 000 podpisy pro jeho obnovení. Od 15. února 1991 následovalo druhé pirátské vysílání pod názvem Radio Ultra, až radio 25. března 1991 konečně získalo oficiální licenci pod současným názvem Radio 1.

Během uplynulých let prošlo Radio 1 nesčetnými změnami, vystřídalo se v něm mnoho zajímavých osobností, ale jeho poslání zůstalo stejné: být otevřené všem formám kvalitní alternativní hudby a kultury vůbec.

Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM nebo po internetu na www.radio1.cz

Poslouchejte Radio 1 online