ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18710 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

RADIO 1 letos oslaví 15 let své existence

0 Redakce 4.5.2006

Tisková zpráva
Radio 1 letos oslaví patnáct let od svého oficiálního vzniku. Toto výročí jsme se rozhodli oslavit sérií zajímavých koncertů a akcí, jimiž zároveň obsáhneme většinu žánrů a klubů, kterým se Radio 1 v uplynulých patnácti letech věnovalo nebo s nimi spolupracovalo. Hlavní část oslav bude soustředěna na květen a červen, Radio 1 však ani letos nevynechá svou účast na letních festivalech.{mosimage}

Květnové oslavy odstartuje 7. května vystoupení drum´n´bassových legend Roniho Size a Dynamite MC, kteří se představí v prostoru Harfa. Následovat budou koncerty skupin Wedding Present (12. května, Abaton) a Stereolab (17. května, Palác Akropolis). Obě kapely přijedou do Prahy prezentovat svá nová alba. Jedním z vrcholů narozenin Radia 1 bude koncert britského dua Spooky, které naživo zahraje a zároveň rovněž představí své nové album ve středu 24. května v klubu Roxy.


První akcí v červnu bude účast Radia 1 na festivalu United Islands – speciální pozornost budeme věnovat Střeleckému ostrovu, který svůj program odstartuje 16. června a představí skupiny a projekty z oblasti world music, ethna a folku (Khaled, Slet bubeníků, Čankišou a další, 16. – 19. června, Střelecký ostrov). Předposlední červnový týden bude ve znamení druhého ročníku festivalu Urban Rapublic, který přináší to nejzajímavější z hip-hopové a reggae scény (23. a 24. června, Knížecí rybník, Tábor). Konec června bude patřit skupině Ohm Square, která posluchačům Radia 1 představí 29. červnaPaláci Akropolis materiál ze své nové desky.


V létě budou narozeninové oslavy Radia 1 pokračovat na dvou akcích – na reggae a ska festivalu Mighty Sounds (14. – 16. července, Olší u Tábora) a na multižánrovém Sázavafestu, který se bude konat v obvyklém termínu 3. – 6. srpna v areálu Ostrov na Sázavě. Letní oslavy ukončíme první zářijový den koncertem skupiny Front Line Assembly, která zahraje v Abatonu (1. září).


Všechny tyto akce ponesou značku patnáctých narozenin Radia 1 a vedle informací, které se o nich bude možné dozvedět z našeho vysílání, o nich budeme detailně informovat i na našich speciálních webových stránkách www.radio1.cz/narozeniny. Zde najdete také informace týkající se Radia 1 a jeho historie, archívní materiály, fotografie, seznamy pořadů a lidí Radia 1 a mnoho dalšího.


Radio 1 začínalo na podzim roku 1990 jako součást výstavy Totalitní zóna, která se konala v útrobách bývalého Stalinova pomníku. Šlo o první nestátní rozhlasové vysílání po mnoha letech a Radio Stalin (jak se Radio 1 tehdy jmenovalo) si velmi rychle získalo mnoho příznivců. S blížícím se koncem výstavy se nikomu z vysílajících nechtělo rádio vypnout, a tak se přes odpor státních orgánů stalo Radio Stalin pirátské. Následovalo zabavení vysílačky, petice s 30 000 podpisy pro znovuzavedení vysílání, až konečně začalo v roce 1991 oficiálně fungovat Radio 1. Ze Stalina se „jednička“ přestěhovala do rockového klubu Bunkr a po jeho zániku se Radio 1 zabydlelo v povltavské lokalitě Výtoň. Nyní už několik let sídlí v Londýnské ulici poblíž I. P. Pavlova.


Během uplynulých patnácti let prošlo Radio 1 nesčetnými změnami, vystřídalo se v něm mnoho zajímavých osobností, ale jeho poslání zůstalo stejné: být otevřené všem formám kvalitní hudby a kultury vůbec.


Radio 1 je možné poslouchat na frekvenci 91,9 FM nebo po internetu na www.radio1.cz