ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12527 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Průvodce nekomerční hudbou

0 Redakce 5.4.2007

V květnu si Radio Proglas připomene 11 let od prvního hudebního rozhovoru Jak se vám líbí.Pořad si nyní posluchači mohou naladit každý všední den od 19.15 a každou sobotu od 15 hodin.

Jak se vám líbí, to je 45 minut povídání o hudbě a s hudbou. Hosty jsou písničkáři, zástupci kapel i celé skupiny, instrumentalisté, pořadatelé festivalů, publicisté, vydavatelé a další osobnosti. V pořadu se setkáte s folkem, folkrockem, šansony, spirituály, rockem, jazzem, bluegrassem, trampskou, keltskou i alternativní hudbou a dalšími žánry.

Dramaturg pořadu Milan Tesař se snaží hledat kompromis mezi svým vlastním vkusem, nabídkou interpretů, vydavatelů a pořadatelů a přáními posluchačů. Výsledkem je pestrá mozaika, ve které Proglas formou rozhovorů představuje to nejzajímavější z nekomerční hudební scény v Česku, na Slovensku a nepravidelně i ve vzdálenějším zahraničí. Vedle prakticky celé české folkové špičky a významných hostů z dalších zmíněných žánrů se ve studiu vystřídali interpreti z Velké Británie, Francie, Nizozemska nebo Irska a k raritám patřil rozhovor se senegalskou kapelou.

Ačkoli se v pořadu zpravidla představují nová CD, kapely mohou hrát ve studiu také živě. Tímto způsobem se ročně realizuje kolem 30–40 vydání Jak se vám líbí, a posluchači tak mají možnost slyšet dosud nevydané skladby nebo raritní verze známých písní. Kapely, které na Proglasu vystupují zásadně bez nároku na honorář, dostanou jako dárek CD s jednotlivými nahranými skladbami, které mohou používat jako své demo.
Ve studiu Proglasu za 11 let vysílání pořadu Jak se vám líbí živě vystoupili například irský písničkář Glen Hansard, bluegrassová skupina Poutníci, letošní držitelé Anděla Žamboši či na cenu nominované Sestry Steinovy, romská skupina Terne čhave, desetičlenná latinjazzová formace Los Rumberos, slovenští bluesmani Juraj Turtev a Ľuboš Beňa se svými projekty nebo písničkář Petr Linhart, který zde představil svůj projekt Sudéta půl roku před oficiálním vydáním alba.

Z rozsáhlé ankety, na kterou v loňském roce odpovědělo kolem 9000 příznivců Proglasu, vyplynulo, že v publiku Jak se vám líbí mírně převažují muži nad ženami a lidé z měst nad venkovskými posluchači. V programové nabídce Proglasu jde o jeden z pořadů s největším podílem vysokoškolsky vzdělaného publika. Ačkoli dominují mladší posluchači, své příznivce má Jak se vám líbí i mezi 40–60letými. Z konkurence s televizními zprávami vychází pořad Jak se vám líbí velmi dobře. Podle výsledků ankety totiž Proglas i po 19. hodině poslouchá přibližně stejný počet posluchačů jako v odpoledních hodinách, považovaných obecně za příznivé pro rozhlasové vysílání.

Informace o připravovaných tématech pořadu Jak se vám líbí zájemci najdou na internetové stránce http://hudba.proglas.cz. Zasílání podrobností si lze objednat na adrese [email protected].

Poslouchejte radio Proglas online